Vlk z Wall Street

Asi tak osem rokov sa táto kniha nedala skoro zohnať – alebo pekne draho z nejakého zabudnutého antikvariátu.

Scorseseho film vyšiel na začiatku roka 2014. Bolo v ňom neobvykle veľa sexu a drog – zvyčajne na blockbuster stačí menej. A tak sme zistili, že existuje aj knižná predloha… Znovu bola vydaná pred dvomi rokmi, to keby niekto čítal aj knihy, ktoré zrovna neletia.

Vymenovávať rozdiely medzi knihou a filmom? No. Film preberal celú kariéru Jordana Belforta (6 ročnú), kniha sa sústredila iba na jeho koniec a obsiahlu kapitolu o protidrogovom liečení slávny režisér rovno celú vyškrtol. Vyškrtol toho viac… napríklad veľmi drsné vtipy o Židoch (Belfort je Žid a k tomu nekonečne chamtivý) alebo nekonečné poznámky o amerických protestantoch. Hm. Veľa filmových vecí v knihe nenájdete, ale nájdete tam lepšie vysvetlené ako tie Belfortove čachre na burze vlastne vyzerali. A prečo vlastne tí jeho makléri museli byť takí naspeedovaní drogami a macho atmosférou? V knihe to celé dáva zmysel (museli predávať agresívne ako blázni, inak by nedokázali hnať ceny akcií do mnohonásobných výšok), vo filme sa toho jednoducho zbavili. Vo filme sa zbavili aj toho trošička politikárčenia a filozofovania z knihy.

Našťastie, kniha veľmi nemoralizuje. Niektoré linky mi prišli iné – práca agenta FBI alebo zvrhlý Číňan, ktorý bol najväčším Belfortovým problémom, ale vo filme mu proste len pomáha. V podstate sa dá povedať, že Belfort mal 3 veľké talenty: na čísla, na obchodovanie, a akýsi rozprávačsko-literárny talent. To tretie možno súviselo len s tým ako rozdával peniaze :). Všetkých si kupoval ako Bohuš. Sú čitatelia, ktorým príde zo života Vlka zle… a to bol možno aj zámer.

Aj v predlohe aj v adaptácii mi prišli nekonečne nudné pasáže s manželkou (Margot Robbie od tohto filmu platí za veľkú herečku; takže áno, stále platí, treba sa ukázať full holá a kariéru to už nejak nakopne). V knihe navyše autor často mentoroval o svojej dcérke… a stále dokola a dokola. Možno ako posledné spojivko s príčetným svetom. Rozhodne mi prišlo lepšie začítať sa do knihy, ako pozerať čiernu komédiu o sexuálnych nápadoch maklérov z Wall Street (v skutočnosti sa to malo celé volať Vlk z Long Islandu). V knihe je totiž zopár myšlienok na zamyslenie. Nie je ich veľa, ale tým lepšie. Vo filme mi utkvela v hlave len jedna vec: keď Hana na začiatku Belfortovi povedal, že žiadnemu klientovi nič nedlží, dlží len svojej rodine a klientov má pekne ošklbať. To v knihe nebolo… a takto funguje v podstate každé jedno obchodovanie, nielen to na burze.

Ešte v knihe zistíte pomerne obsiahlejšie ako fungujú drogy, ktoré do seba Belfort hádzal :). Alebo ako funguje švajčiarske bankovníctvo. Na druhú stranu, jedna postava (Danny) je vo filme oveľa zábavnejšia ako kniha. Tak vidíte, nakoniec som ani nerecenzoval knihu, ale skôr urobil porovnanie so snímkom.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin