1. MacGyver
McGyver bol neuveriteľný frajer. Miesto toho, aby každého rozkopal, radšej z drôtu a kúska dreva vyrobil výbušninu a dostal sa z každej šlamastiky pomocou… rozumu!. V jednom dieli dokonca zachránil aj dlhovlasého a bradatého Alexandra Dubčeka :). Bol to skrátka frajer, ktorého účes sa dodnes nikto nepokúsil ani len napodobniť. Celá úvodná pieseň je tu.
2. Vražedné pobrežie
Odhalená hruď, copík, ťahy plážového flákača, ktorý trávi život s drinkom v ruke pri balení plážových kočiek. A nejaká podivná červenovlasá ženská, s ktorou sa Nick Slaughter v kuse hádal. Tvorcom seriálu (v origináli Tropical Heat) sa pieseň Anyway The Wind Blows zdala taká dobrá, že ju nechali pred každým dielom bežať 2 minúty. A hej, kde je tá stará tropická atmosféra….
3. Odpadlík
Býval dobrým policajtom, ale spáchal najťažší hriech… svedčil proti svojim skorumpovaným kolegom. A tak sa náš statočný vysoký motorkár Reno Raines ocitol v partičke s indiánskymi lovcami odmien (bloňdatá Indiánka a jej brat na Hummerovi). No a furt je to taký lámač, aj keď tancovať veľmi nevie a dlhé vlasy mu vždy vejú do tváre jeho momentálnej partnerky. Bonus – plná pesnička.
4. Dempsey a Makepeacová
Na tejto kriminálke vyrástli asi všetci (iná spočiatku nebola). V hlavnej roli – drsný „Amík“, čo furt naťahoval svojho britského šéfa a upätá a bohovsky namaľovaná anglická detektívka. V kuse to medzi nimi iskrilo a medzi tým riešili prípady na ktoré by si trúfli iba Bodie a Doyle. Vážne vtedy nič iného okrem Derricka nebolo…
5. Star Trek – Nová Generácia
Kam by chodila vesmírna ľod Enterprise? No predsa tam, kde ešte ľudská noha nevrkočila… a ani slnko tam väčšinou už nesvieti. Pri všetkej počestnosti, herec, ktorý hral statočného kapitána Pickarda vyzerá aj po 30 rokoch stále tak isto a seriál hádam tiež veľmi nezostarol, aj keď efekty s lepenkovými loďkami a dvomi štatistami (obyvatelia celej civilizácie) už neletia.
6. Pevnosť Boyard
Toto síce nie je seriál, ale svojho času ma to bralo viac než dosť. Škoda, že atmosféru pokazilo to, že to neskôr dávali dokonca v slovenskej verzii na Markíze. A tam mi došlo, že aj tí žabožrútski súťažiaci boli asi miestne celebrity. Napoleon, ktorý pevnosť dal stavať, by sa asi pri pohľade na Otca Fourasa, Gebuľu a trpaslíkov asi hodne divil.
7. Káčerovo
Najepšia rozprávka odkedy skončili Filmárik s Filmuškou! Síce to pravoslávni komunisti dodnes úplne neprekusli a podobne ako súdruh Blaha púšťajú svojim deťom len Mášu a Medveďa. V tejto sérii síce chýbal Donald, ale možno s Držgrošom to bolo o to lepšie. Najväčší podvod na deťoch na svete sa dopustila STV, keď po Disneyovkách začala púšťať akýchsi Ovocníčkov. Cela verzia v angličtine.
8. Knight Rider
Hodne kultová záležitosť. Superauto (tlačítko Turbo na 50-metrový skok z miesta) a mladý kučeravý „rytier noci“, ktorého sme nevolali inak len Majkl Najt alias Hajzelhof. Keď sa to tak vezme, tak dnes premýšľam, čo to vlastne v tom seriáli riešil? Policajt evidentne nebol, a asi ani Kitt a tá mechanička s nafúkanou frizúrou v kamióne so starým dedkom, čo hral v Policajnej Akadémii.
9. Dallas
Problémy naftárskej rodiny… zííív. Nudná kravina, kde nikto nevedel, kto prečo načo a či je ešte nažive, ale zvučku to malo dobrú. Texas v kocke. Džejár sa stal synonymom zla, ktorého nenávideli všetky tetušky v krajine. Zato dobrého Bobbyho mali všetci radi. Ale kto s kým kopuloval sa po čase nedalo rozpliesť. Bobby potom hral v Step by Step.
10. Baywatch
Druhý zárez Hajzelhofa… mimochodom, túto tématickú pesničku naozaj nenaspieval on, aj keď si to všetci mysleli. Bol to nebohý spevák zo Survivora, ktorý mal silnejší hlas. Hof sa venoval len zachraňovaniu. Inak, prvá séria bola ozaj taká záchranárská a dobrodružná, jediná baba v plavkách bola Šoni (Erika Eleniak), len po čase producenti usúdili, že načo príbeh, keď všetci aj tak čumia len na tie baby v plavkách. Jediná smutná časť bola, keď žralok odkusol Džil nohu, neviem, mne to prišlo celkom veselé.
11. Hercules
Tento seriál bol taký hlúpy až bol neskutočne roztomilý. Každý to pozeral a nie že nie. Nemalo to absolútne nič spoločné s ničím, akurát Herkules a bloňďatý Iolaus sa tam donekončna ručne mlátili so štatistami. Aby filmári zabezpečili výpravnosť bitky, tak „dokola“ bitky stále behali tí istí, kým to tam naši spotení Gréci riešili. S tromi komparzistami pokojne zahrali aj 300 tisícovú armádu. Sesterský seriál Xena (a Gabriela) bolo úppne to isté, len s fitneskami v sukničkách.
12. Plný dom
Traja dospelí chlapi a dve miniatúrne dievčatká, to je, ehm, námet na rodinný seriál. Humor síce nemal gule, ale bol vhodný aj pre dojčencov. Dvojičky Olsenové medzitým dospeli a vydali sa na strastiplnú púť plastických operácií, takže pôvodne sympatické mladé baby teraz vyzerajú ako sfetované stareny.
13. Perfektní Príbuzní
Oddychový seriál o Američanovi z veľkomesta a jeho bratrancovi, blbečkovi z malého vidieckeho ostrovčeka. Ľudia ich mali radi (keď sa natočilo až 8 sérií). Inak predstaviteľ Balkiho Bronson Pinchot to dotiahol aj do Krok za krokom (kde hra akože sexy kaderníka), ale v súčasnosti točí filmy, ktoré ašpirujú na titul o najväčšiu kravinu všetkých čias. Napríklad titul Kung-fu a cecky.
14. M.A.S.H.
Suicide is painless, text clivej balady z legendárneho seriálu, ktorý stojí tak trochu mimo od všetkých počinov na tejto stránke. Verili by ste, že tak smutný text napísal len 14-ročný chlapec? MASH je nadčasovka, ktorú možno kazí len neustále opakovanie a tiež že ku koncu to nebola taká sranda ako s pôvodnými hercami.A ešte v českej verzii.
15. Adamsovci
Čiernobieli čudáci… ak ste to videli ako deti, tak vás niektoré morbídnosti možno predsa len ľakali :). Dodnes sa v našej ľudovej slovesnosti uchovali typy ako ty si taká Mortišia alebo strýko Fester. Opäť platí, že jediní dobrí Adamsovci boli tí najstarší z roku 1964 – tí novší už bola silená nuda.
16. Flintstonovci
Práca v kameňolome za mzdu vo forme kameňov a na večeru dinosaurie rebierka. Nesmrteľná klasika. Štúdio Hanna-Barbera sa preslávila tým, že v ich animákoch bolo 10 x menej okienok ako v Disneyovkách a preto to bolo oveľa lacnejšie. Čo u nás, v postkomunistickom Slovensku, bol stále luxusný tovar. Mimochodom, nikto nemá šancu zbaliť Vilmu, nikdy Freda neopustí a my to vieme.
17. Walker Texas Ranger
Slzy Chucka Norrisa liečia rakovinu… škoda, že nikdy neplakal. Seriál s oceľovým rendžerom, ktorý z otočky skopal polovicu Texasu nesmie nikdy chýbať. Chuck je dokonalý ochranca zákona, ktorý kope ako 800-tonový býk, nikdy neminie, nikdy neustúpi. Zvláštne, že Trivet z neho nemá komplexy.
18. Hviezdna brána
Keď ľudstvo vykope v Egypte zázračné dvere do celého vesmíru, je jasné, že dobrodružstvo si užije len hŕstka amerických mariňákov. Docela dobrý seriál bol spočiatku o explorovaní (ako Star Trek), ale potom sa to už zvrhlo v medzigalaktické bitky, kde sa neustále zachraňovala Zem štyrmi vojakmi. V seriáli dominoval plukovník „MacGyver“.
19. Priatelia
Nesmrteľný seriál pre široké masy o tom, kto s kým v New Yorku. Za tie roky, čo to chodilo si herci vytrénovali chorobu „jednej postavy“ – napríklad Joey bol dosť smiešny ako hrdinský pilot v sci-fi filme atď. Možno len Jennifer Aninston to niekam dotiahla. Nuž a zvučka seriálu sa stala jednou z najpopulárnejších vôbec.
20. Giliganov ostrov
Tento seriál u nás vôbec nechodil (ak nepočítame jeden divný diel v Baywatchi), ale uznajte, že tá zvučka je geniálna :). Pretoje aj v každom rebríčku dosť vysoko, s vážnou Bonanzou aťd. Seriál bol o trosečníkoch na ostrove, profesor sa stále snažil vymyslieť spôsob ako sa odtiaľ dostať, tupec Gilligan všetko kazil, kapitán Skipper ho tĺkol a krovie robili dve slečny.
21. Doktorka Queenová
Veľká klasika z ktorej sa vykľula rodinná dráma s adoptovanými deťmi na divokom západe. Seriál všetkých emancipovaných žien. Mladí chlapci to vydržali pozerať aj tri-štyri epizódy, lebo si stále mysleli, že už každú chvíľu na scénu vpadnú kovboji a začne sa prestrelka. Bohužiaľ, tento „medicínsky western“ bol hlavne o vzťahoch.
22. Čierna zmija
Oveľa geniálnejší seriál, než mnohým ľuďom u nás vôbec došlo. Vlastne to ani nedávali v TV, našinec si musel počkať na DVDčka… A to tento seriál vyniesol na svetlo Rowana Attkinsona! Povinná jazda pre milovníkov britského humoru a histórie. Navyše originálny seriál, kde sa neustále menili historické doby a tým pádom aj postavy (okrem Čiernej zmije).
23. V uliciach San Francisca
Málokto si pamätá na túto klasiku s mladučkým „Also Starring Majkl Daglesom“. Pred Nashom Bridgesom chránili San Francisco práve títo kriminalisti. Mali fešné zvoncové nohavice a nepotrebovali sa voziť na nejakej chlapáckej žltej Barracude.
24. Rýchla Rota
Ľudia nevedia, že o svetový mier dbá parta myší (a jedna mucha). Dvaja hlavní myšiaci sú (trkvas Dale v magnumovskej košeli a chytrák Chip alá Indiana Jones), sympatická mechanička Gadget, skúsený tlsťoch Monty Jack so slabosťou na syr a Bzučo. Zvučku samozrejme nemohli mať len tak ledaakú a „>bola aj v slovenskej mutácii.
25. Krok za krokom
Nekonenečný mravoučný rodinný seriál s poučným rodinným naučením. Každý ho pozná, lebo fakt už nič nechodí častejšie ako toto. Zaujímavé je, ako sa z Lambertovej časti rodiny postupne stali tučkovia, no stále museli hrať športovcov :). Na internete chodil hoax, že herec Kouďáka sa zabil na aute, v skutočnosti ho zo seriálu vyhodili proste lebo to bol buran a ožran.
26. Kutil Tim
V origináli sa tento seriál volal Home Improvement a bol celkom do pohody. To len na Slovensku ho neuveriteľne drzo obšľahlol Andy Kraus a urobil z neho lacnú vec. Herec, ktorý hral Tima sa síce potom až tak veľmi na obrazovke neukazoval, v skutočnosti si urobil veľkú kariéru v dabingu pixarovských alebo disneyovských filmov. V Kutilovi Timovi začínala aj Pamela Anderson – ehm.
27. Beverly Hills
Steve? Rozviazala sa mi šnúrka na topánke. Chceš sa o tom porozprávať, Brandon? Voľakedy, každý kto chcel byť cool, musel si kupovať Bravo a mať napozeraný Beverly Hills. Ak ste to pozerali ako malé deti, tak ste asi netušili, čo tam vlastne celý čas riešili. Zrejme problémy priemerných amerických tínedžerov. Všetky postavy tam boli strašn hezouni, až na okuliarnatú Gabrielu, ktorá bola zase inteligentná.
28. Akty X
Tajomná muzička začínala tajomný seriál s agentami Mulderom a Scullyovou. Tajomný bol v tom, že každý koniec bol akoby nebol. A Muldera stále prenasledovali nočné mory. Tento seriál urobil aj normálnych ľudí pozorovateľov UFO. Gillian Anderson na odovzdávaní nejakých cien vyskočila zo šiat bradavka, takže to malo nakoniec pomerne dosť sérií.
29. Fresh Prince
Z mladučkého Willa Smitha sa stala superhviezda, ale na seriál málokto spomína. Časom bol dosť nudný. Hlavná myšienka bola, že mladý sprejerisko narušil život snobskej černošskej rodiny a furt si uťahoval z ich sluhu. Alebo také niečo. V zvučke mnohí mladí Slováci prvýkrát počuli pravý americký pouličný rap :).
30. Show Billa Cosbyho
Top jeden černošský seriál sa stali Cosbyovci. Starý Cosby hral úspešného gynekológa ženatého s právničkou. Kto by to bol povedal, že ho raz budú súdiť, zato že jeho koníčkom bolo zdrogovávať a znásilňovať ženy. Tuná vyzeral ako ozajstná hlava rodiny a početnými otravnými deťmi. Ako inak – mravoučné poučenie nesmelo chýbať ani tu.
31. Ženatý so záväzkami
Seriál, ktorý sa nesnažil byť bohvieako korektný ani poučný. Trochu drsnejší rodinný život bez romantických príkras! Al Bundy sa stal vzorom pre mnohých pravých mužov. Ozajstný alfasamec, ktorý vie na čo sú na záchode noviny. Mimochodom, aj zvučku mal seriál luxusnú – naspieval ju samotný božský Frank Sinatra.
32. Červený trpaslík
Červeného trpaslíka buď milujete, alebo vám nehovorí nič. Pre mňa osobne, najhláškovitejší seriál vôbec. Originálny, sucho vtipný a vo vesmíre. Ozajstný kult v lacnejších kulisách. Najnovšia séria má už slušnú výpravu a aj čo to zo starého humoru tu ostalo. Veľa dielov Trpaslíka sú jednoducho legendárne a pri čítaní kníh hrozí prasknutie, hm, no tých vecí, čo praskajú, keď sa veľmi smejete.
33. A-Team
Hlavní hrdinovia boli štyria, ale každý si zapamätal len Mr. T so zlatou reťazou na krku. Nespravodivo odsúdení veteráni z Vietnamu…zíív, konajú dobro a pomáhajú… zíív, ale inak bol vo svojej dobe seriál celkom svižný a zábavný. Plný béčkového klišé jasné, ale tak, strieľa sa tam, naháňajú sa tam helikoptéry, tak čo?
34. Domček v prérii
Už zase jeden z tých seriálov, keď malý chlapec čakal týždne na to, kedy sa tam konečne začnú strieľať kovboji :). K ničomu takému ale nedošlo, najhoršie, čo sa tam stalo bolo, keď tatko liezol na strom po šarkana a strepal sa dolu. Rodinný seriál pre dosť naivné publikum s tempom Anny zo Zeleného domu. Ale hej, čo iného vtedy chodilo na tom tých dvoch kanáloch, čo sme mali?
35. Mr. Bean
Jeden z najväčších frajerov histórie, pán Fazuľa s mozgom 9-ročného chlapca sa prebíja životom. Klasické anglické gagy. Škoda, že Atkinson poslal Mr. Beana už k vode – ale ruku na srdce, nikto už nevedel jeho meno, každý si myslel, že on je ozajstný. Zvučka ako zo stvorenia sveta :).
36. V siedmom nebi
Neskutočne otravný seriál o rodine duchovného (zrejme to neboli katolíci). Všetci boli bloňdatí a najväčšie rebelanstvo bolo, keď nejaké dietko prišlo domov o polhodinu neskôr. Na druhú stranu, máločo mám napozerané viac ako tento sladký sirup, ono to totiž chodilo vždy k nedeľnému obedu a pre pokoj bolo lepšie nevypínať televízor :).
37. Nemocnica Chicago Hope
Lekárske seriály fičia v rôznych krajinách… Toto bolo okrem Pohotovosti asi najslávnejšie. Samozrejme, bolo to ešte pred Dr. Housom, keď filmári zistili, že aj v nemocnici môže byť humor. Inak to bolo dosť suché, pravidelne prekladané nejakým smutným úmrtím, čo udržiavalo divácke publikum nalepené na televízori.
38. Scooby Doo
Legenda hovorí o zbabelom psovi, ktorý svojou nemotornosťou odhalí každý nadprirodzený podfuk. Veľmi populárna značka. Zaujímavé je, že nikto sa neobťažoval vymýšľať v tomto seriáli dej – proste počas každej epizódy to bolo rovnaké. Nejaký bubák uniesol Dafné, Fred nastavil neúspešnú pascu, Vilma mudrovala a Shaggy so Scoobym sa šli posrať až omylom strhli plachtu z bubáka. A toto deja vznikli stovky epizód a desiatky filmov. Meh.
39. Tie roky sedemdesiate
Túto vec mám veľmi rád. Má hlavu aj pätu, a človek sa pozrie do doby hipíkov, aj keď hlavé postavy zrovna nie sú typické kvetináče. Aj vtipy boli celkom dobré, nikto sa netváril, že mladým chodia po rozume škola a viera ako v Siedmom nebi. Ashton Kutcher a Mila Kunis tu hrali párik blbečkov a s týmito pózami prerazili do prvej holywoodskej ligy.
40. Black books
Z kníhkupectva sa moc srandy vybúchať nedá… teda, pokiaľ nie ste Brit. Seriál plný cynického humoru, okorenený kvapkou lacného alkoholu a skrachovaného filozofovania – ďaľšia z minisérií, ktoré sa oplatia vidieť. Originálny sitcom, ktorý je možno hlbší než na pohľad vyzerá.
41. IT Partička
Roy a Moss, veselá dvojka magorov, alebo lepšie povedané – ITčkárov, ktorí vyfasovali za šéfku ženu, čo si ledva zapne počítač. Vynikajúci humor, a strašne málo epizód, navyše, časom sa do toho zase začali mrviť Američania. Seriál o programátoroch, ktorý bol „geekovský“ skôr než to došlo do módy. Čiže kultovná vec. A hej, asi to nie je seriál nášho detstva, ale byť tu jednoducho musí :).
42. Frasier
Trochu odvaha zaraďovať sem aj Frasiera, keďže on vlastne zvučku ani theme song nemal :). Len taký krátky jazzový džinlíček. Inak, Frasier vznikol ešte v roku 1993, u nás ho dávali o dosť neskôr (a dnes, v dobe internetu, už mnohí nechápu, ako to, že chlapík z rádia mohol byť taký slávny a populárny). Frasier bol zamýšľaný ako inteligentnejší humor a väčšinou sa mu latku darilo držať nad vodou.
43. Profesionáli
Body a Doyle, agenti jej veličenstva v agentúre CI5. Stará kultovka. Väčšina hercov dnes už ani nežije… a niektorým tieto roly zničili herecké životy, pretože každý v nich už proste videl len Profesionálov. Koľko starých seriálov sa dá opakovať aj v dnešnej dobe? Vysielalo sa to aj u nás, dokonca za socializmu (scenzurovaný, tzn. zablokovaných bolo 30 z 57 epizód :)). Jednu epizódu zakázali aj v Anglicku, pre údajný Bodieho rasizmus.
44. Sopranovci
Drsný a svojím spôsobom príťažlivý seriál o mafiánskej rodine. Predsa je to len iné ako „Puzovky“. Pretože tu hlava mafie Tony poruší Omertu (mlčanlivosť) nezvyčajným spôsobom – vylieva si srdce pred psychologičkou. Zdá sa to byť pritiahnuté za vlasy… ale nie je. Sopranovci pozbierali slušnú zbierku seriálových cien.
45. Jake a Tlsťoch
Seriál mal byť pôvodne len o nepríjemnom Tlsťochovi, ale nakoniec sa rozhodli tvorcovia zmierniť tohto právnického buldoga vyšetrovaľom a hezounom Jakeom. A tiež, že Tlsťoch by asi nezvládal akčné scény :). Čuch na zločin mal ale lepší ako jeho tučný pes.
46. Roseanne
Tuční manželia z amerického stredozápadu obľahnutí armádou detí a plno humoru, ktorému rozumejú hádam len Američania. No chodilo to v časoch najväčšej slávy súkromných televízií. Manžela obéznej Roseanne hral tiež veľký John Goodman a ten sa neskôr stal pojmom bočných postáv v Holywoode.
47. Gumkáči
Skákavé bobule! Veľké tajomstvo posledných gumkáčov. V stredoveku už týchto minimedvedíkov veľa neostalo. Sú celkom schopní… no nakoniec zo všetkého sa dá vyskákať pomocou gumidžúsu, ktorého tajomstvo pozná len pramatka rodu. A táto partička vezme medzi seba ľudské mláďa – jedna z najlepších Disneyoviek vôbec. Škoda, že miniogrovi Toadiemu sa nikdy nesplnili jeho sny.
48. Šmolkovia
Modrí krpci sú nesmrteľní. Už o nich urobili aj moderné 3D filmy, ale všetko podstatné sa natočilo už v 80-tych rokoch. Gargamel, Azrael… a ehm, prečo celé stádo Šmolkov má len jednu Šmolinku? Každý z nich mal meno, ktoré ho charakterizovalo – Mudrák, Silák, Krásavec. A zvučka má dodnes výborný cveng, dá sa úspešne spievať aj vo vani, ak vám dôjdu talianske opery.
49. Alf
Alf bol paráda. Aj v dabingu Stana Dančiaka. Síce trochu potrápil Willy aj suseda Ochmoneka… ale chlpáči z Melmaku sú už takí. Seriál mal občas aj vážnejšie posolstvo – nukleárne rakety sú zlé. Jeden z mála seriálov, ktorý si udržal vysokú úroveň až do konca. Klasika klasík.
50. Simpsonovci
A nakoneic to najlepšie. Lebo Simpsonovci, najdlhší seriál histórie, stále vychádza a každý diel má trochu inú zvučku (niekedy len na konci, ale občas si autori dali obrovskú námahu urobiť parádny a originálny opening). Každá zvučka je tak zberateľským klentom s hŕbou gagou – moja obľúbená? – no predsa tá s Banksym.