Vegeburger Páni Baklažáni

Pri vlakovej stanici v Nitre sú na prízemí jedného obytného domu Páni Baklažáni. Novotou voňajúce vegánske bistro.

Predtým tam bol nejaký startup, pokus o socialistickú krčmu (veľký priestor, 1 starý pult a rozhovor typu – Dobrý deň, prosím si jednu  Kofolu. -Kofola došla. Nedáte si radšej pivo?). To rýchlo skrachovalo a teraz sú tam tí Baklažáni. Moderné priestorné a vzdušné bistro v príjemných farbách a peknou atmosférou. Tak sa mi to teda zdalo, než ma prepadli prvé bolesti.

Na fotke vidíte Vege Burger. Zelenina, žemľa a varené zemiaky. Bol som hladný, tak som ho zjedol schuti – bolo to moje jediné jedlo dňa, lebo sme potom išli do lesa na hríby. Ani sa mi ho nechce viac opisovať, lebo by sa k tomu mala vyjadriť skôr regionálna hygienička alebo obchodná inšpekcia. Slovom Vege Burger ako som nečakal. O cca tri alebo štyri hodiny som sa už na inej vlakovej stanici skrúcal v bolestiach.

Tak zle mi nebolo hádam už niekoľko desaťročí. Možno keď som mal sedem rokov a pohltal som celú mikulášsku výslužku naraz. Kompletne ma niečo zvnútra zalepilo, nedalo sa mi ani sedieť ani stáť. Ako keby sa mi v útrobách liahol prerastený votrelec.

A teraz sa vrátim k myšlienke, že to bolo moje jediné jedlo dňa a nič iné som nemal. Tak čo bolo teda v milom vegeburgríku? Tipoval by som to na tú červenú cvikľu. Možno to ani nebola cvikľa, lebo všetky cvikle čo som v živote jedol boli sladkokyslé. Táto bola iba kyslá, veľmi veľmi ostro kyslá. Žeby tá bola pokazená? Alebo to bolo niečo iné? Skrátka a jednoducho – k Vege Burgeru by mali dávať aj čierne uhlie a tablety na trávenie. Fuj, to bola skúsenosť.

A prečo tu tak remcám? Lebo tomuto bistru oveľa viac (šup na web alebo FB) záleží oveľa viac ako iným, že majú patent na zdravé jedlo. Samozvaní sudcovia, čo presne vedia, čo je najzdravšie na svete a čo škodí. Robia o tom workshopy. Majú predražený obchod so zdravými potravinami. V praxi som po návšteve u nich rozmýšľal o chirurgickom zákroku.

Tučný kocúr burger Trnava

Po pár dňoch som si musel napraviť vieru v svet. V Trnave v Tučnom kocúrovi, na mieste, kde sa nikto nemusí hrať na hogofogo health manažéra. Prostý Chorizo-Jalapeño burger za 6.50. Hranolčeky a zaúdená majonéza k tomu. A svete div sa, nič mi nebolo.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin