Rekordy Sherlocka Holmesa

– Sherlock Holmes je najčastejšie sfilmovanou ľudskou postavou všetkých čias (okrem grófa Draculu), prekonal napríklad aj oveľa starších Shakespearových hrdinov
– Hrali ho takí výnimoční herci ako Sir Christopher Lee, Charlton Heston, Peter O’Toole, Christopher Plummer, Peter Cook, Roger Moore, John Cleese, Benedict Cumberbatch alebo Robert Downey Junior. Bolo ich vyše 70. Ak nerátame seriály… Alebo seriálové „šplechy“, kde Sherlock vystupoval ako bočná postava. To by sme sa už nedorátali.
– William Gillette v roku 1899 hral Sherlocka najmä z pohľadu jeho lásky k dáme menom Alice Faulknerová a súperenia s profesorom Moriartym. Založil tradíciu, že Sherlock fajčí fajku “penovku” (aby ju diváci videli aj v zadných radoch).
– v rokoch 1921 až 1923 vzniklo 45 krátkych nemých čiernobielych príbehov o detektívovi v spoločnosti Stoll Pictures.
– Prvý zvukový film vznikol v roku 1929 a Sherocka hral Clive Brook.
– Guinessova kniha rekordov opisuje Sherlocka alebo “literárnu inštitúciu”.
– Doyle s knihami založil detektívny žáner. Nebol síce prvý (pred Sherlockom vznikli napríklad Auguste Dupin či Monsieur Lecoq), ale až od Doyla môžeme hovoriť o novom širokom žánri
– V roku 1934 boli založené Sherlock Holmes Society v Londýne a Baker Street Irregulars v New Yorku – oba spolky fungujú dodnes.
– v roku 1951 mal Sherlock vlastnú výstavu, vzniklo aj jeho múzeum a početné sochy na rôznych miestach. A autor A. C. Doyle má zase svoju muzeálnu zbierku v Portsmouthe, kde pôsobil.
– Londýnska železničná spoločnosť pomenovala v roku 1920 svojich 20 novučičkých elektrických lokomotív podľa Sherlocka. Žiadnej fiktívnej postave sa nedostalo toľko uznania – lokomotívy sa väčšinou pomenovávajú podľa existujúcich historických postáv ako Lord Byron alebo Benjamin Disraeli.
– Copyright na Doylove knihy vypršal v roku 1980. Odvtedy môže každý voľne vydávať, alebo adaptovať jeho diela. V USA vypršala ochrana mien Holmes a Watson at 14. februára 2013.
– Sherlockovou najpoužívanejšou vetou je: “Poznáte moje metódy, Watson.”

O autorovi Zobraziť všetky články

admin