Pohoda 2016 - Stánky

„Zostať doma“ je nové „Poďme von“. Za posledné dva roky nebolo veľa príležitostí navštíviť nejaký festival alebo podujatie – večierky sa presunuli domov na záhrady. Záhradné stany, s ktorými sa stretáme na ulici ako s predajnými či podpornými stánkami, vyrastajú v našich domácnostiach ako huby po daždi. Slovo dážď je dôležité – ak príde uprostred leta, na okolí nebude príjemnejšie miesto ako váš stan.

Nepremokavá strecha je vždy základ. Chráni pred vodou, ale aj pred páliacim slnkom, v jej tieni sa skryjú ľudia, jedlo, ale napríklad aj hudobná technika či trebárs terasový ohrievač. Nožnicové stany je možné ukotviť do zeme kolíkmi alebo zaťažiť napríklad vodnými záťažami (ak sa podujatie odohráva na betóne). Bočné plachty je možné ľubovoľne pripínať, alebo zvesovať dole.

Asi nebudete prekvapení, keď vám povieme, že dôležitejšie než farba, je rozmer stanu. Malé nožnicové stany s rozmermi 2×2 či 3×3 metre často stačia na malé súkromné oslavy. Samozrejme, k dispozícii sú aj iné rozmery. Ak sa u vás neschádza len rodina, ale napríklad kolegovia z firmy, je lepšie byť vlastníkom stanu, ktorý má napríklad 6 metrov na šírku. Konštrukcia, ktorá drží stenové a strešné plachty môže byť z ľahšieho hliníka, alebo z ťažšej (ale lacnejšej) ocele.

Záhradné altánky sú finančne nenáročné – ich cena začína na 100 eurách, ale ide o vec, ktorá vám bude dobre slúžiť roky, ľahko sa prenáša, takže ju budete môcť použiť na miestach, alebo požičať priateľom, s ktorými ste pri kúpe nerátali. Vyrábajú sa v rôznych farbách, väčšinou platí, že biela farba (a rôzne odtiene šedej až po čiernu) sú esteticky neutrálne a hodia sa prakticky na všetky pozemky k akémukoľvek podujatiu. Jednoduchosť zbalenia je dôležitá – ak stan či altánok často skladáte a rozkladáte, chcete, aby šlo o prostý nenáročný mechanizmus.

Domáci stan nemusí ostať len domáci – ak začnete nejakú formu drobného podnikania, alebo podporíte nejakú akciu, ešte bude veľmi užitočný, prenosná strecha, ktorú odnesiete v rukách – tieň a zábrana proti dažďu. Predajný stánok sám o sebe dokáže generovať slušný zárobok pre jednu rodinu a pritom jeho kúpa vôbec nebolela.

Foto: Pohoda 2016

O autorovi Zobraziť všetky články

admin