Najlepší antivírus

Otázka z nadpisu je večné klišé. Takto začínajú a budú začínať tisíce debát na internete. Odpoveď sa však nedá vtesnať do jednej alebo dvoch viet.

Ešte pred 20 rokmi bolo Slovensko „one-copy country“, tzn. za akýkoľvek softvér sa u nás skrátka neplatilo. Na trhu existujú desiatky antivírových programov a niektoré z nich sú prístupné zadarmo. Na nekomerčné použitie, za registráciu, za reklamy… v skutočnosti však asi žiadny priemerný užívateľ nečíta tie superdlhé právnické podmienky. Každý to väčšinou len rýchlo odklikneme – súhlasíme než sa deje, čo sa deje. Ale veľké sotfvérové firmy si už dlho najímajú agentúry, ktorý stopujú nelegálne použitia ich produktov a strašia ľudí – raz sa dostaneme aj k vám. Antivírusové programy však potrebujeme, všakže.

Hlavný rys pri výbere antivíru teda je – mám nárok alebo nemám nárok na verziu zdarma? Z vlastných skúseností vieme, že drvivá väčšina Slovákov považuje antivírus zadarmo za niečo prirodzené, ale určite aspoň majitelia firiem, ktoré zarábajú počítačmi by sa mali zamyslieť. Čiže ochrana zdarma je určená pre nekomerčné domáce použitie. Poskytuje však len základ – rezidentnú (v reálnom čase) ochranu, poprípade ochranu pred spywarom.

Za ďaľšie funkcie si musíte priplatiť. Nehovoriac o tom, že vám antivír môže pekne prehľadávať disk, či na ňom nemáte nelegálny softvér a vlastne chráni niekoho iného :) – čo je však už debata na inokedy. Funkcie navyše môže byť prehľadávanie archívov, schedule plánovač, karanténa, kontrola integrity dát, antispam, komplexná kontrola na požiadanie atď.

Ďaľšie otázky, ktoré si musíte položiť sú: na akú platformu to potrebujem? Windows, Linux, Android, Apple atď? Na akom hardvéri to pôjde? Dosť antivírov pracuje aj keď to netušíte a proces vám môže pekne spomaliť systém. Ďaľšia otázka sa teda logicky týka rýchlosti pripojenia na internet. Chcete dáta seknovať „on-demand“ alebo „on-access“?

Ozajstnú kvalitu antivíru dokážu posúdiť len špecialisti. Tzn. ako je efektívny pri vyhľadávaní hrozieb, akú má kvalitnú databázu a históriu, alebo opačne, či nevyvoláva falošné poplachy príliš často. Antivír, ktorý píska aj keď nemá dôvod (zle vyhodnotil súbor) je považovaný za zlý. Podľa čoho sa hodnotí technická kvalita antivíru, ťažko povedať. Autor článku sa považuje za užívateľa, ale ani programátori nemajú v tomto jasno.

Pozrite si napríklad tieto dva testy. V tomto českom teste (2015) jasne zvíťazil ESET (slovenská firma, na ktorú môžeme byť právom hrdí) s výsledkom 97,8%. Ale v tomto teste zahraničného rešpektovaného PC Advisoru je zase ESET na 15. mieste. A teraz, babo raď. Autor tohto blogu má skúsenosti s Avirou, NODom, Avastom či AVG, ale v skutočnosti, všetko má svoje za aj proti. Podľa nášho názoru najlepší antivír jednoducho neexistuje. Sú len dobré a zlé programy a vy si máte vybrať z tých lepších.

Problémov sa zdá byť veľa, ale nenechajte sa otráviť ani znechutiť. Antivírus potrebujeme. Internet je džungľa a naše dáta a súkromie sú príliš cenné na to, aby to šlo aj bez nich.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin