Alita: Battle Angel

Aliltke sa zapaľujú lýtka.

Veľká pecka, nielen pre milovníkov mangy. Cameron, ktorý celý život vyrába len megapecky ohýbajúce čísla konečne po 10 rokoch vytiahol hlavu zo zadku a priniesol adaptáciu pôvodne japonského príbehu (zato tie obrovské digitálne oči, s ktorými musí divák prejsť tri fázy – najskôr je to na smiech, potom si človek zvykne a nakoniec je super). I keď je tam vlastne napísaný len ako scenárista.

Nie je tajomstvo, že ma fenomén Avatar minul. Okrem technológie mi to prišlo ako docela sprostosť. S hippisáckymi modrákmi som proste nejak extra nesympatizoval (a že bude Cammík robiť už len na troch ďalších dieloch… :)). Zato Alita – to je plné kyborgov, je to postapo, cyberhento toto a smelo tam môžu rezať hnáty, aj tak sú všetky zo železa. Čo sa týka vizuálu – škoda slov, s Rogue Player One je to momentálne určujúca topka. A má ten príbeh pod tým nejaký hlbší zmysel?

Alita Motorball

No, má. Manga Alita bola vždy oveľa vhodnejšia na sfilmovanie než povedzme taký Ghost in the Shell alebo Blade Runner. GITS je úplne iná liga, hlboký, technologický, filozofický… to najlepšie z mangy museli z filmu vyhodiť a Motoko premenovať na Miru. Pre fandov to bola slabota. Ale Alita bol taký nadčasový  holywoodsky blockbuster už dávno. Keď pretrpíte sladučký príbeh s trkvasom Hugom (to je pre Japoncov ono – neschopný chlapček a superbaba mu musí doliezať). Je to celé ako s DiCapriom v Titanicu vrátane konca, ktorý je, mimochodom, verný predlohe :).

Riešiť drobné detaily sa mi nechce – čo vo filme ostalo z mangy, čo tam bolo, čo vynechali (najviac ma mrzí gaiden toho hlavného zlého veľkého, ale to by bolo príliš drsné aj na 18+ vek a nieto na 12+, čo je aktuálne Alita vraj vhodná aj pre decká). Je to urobené dobre, oplatilo sa na to dlho čakať, uchovalo si to svojskosť mangy, ale nešlo to temných extrémov ako ozajstné cybertoto veci. No a v slovenskom dabingu je Marcin. Po odchode z kina človek začne trochu ľutovať svoje mäkké mľandravé telo a zatúži po niečom z kovu alebo aspoň plastu, s vyberateľným srdcom a aklimatizujúcimi sa nanotechnológiami.

Tento film som si pozrel vďaka HDFY.to online streamovacej službe.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin