Dnes si dáme dve pivká z pivovaru Molen, vraj „mindblowing“ craftbeer z Holandska. Zdá sa, že aj v krajine, ktorá dala život Heinekenu, vedia sem-tam uvariť poriadne pivo :).
Remeselný pivovar je v bývalom veternom mlyne, má svoju vlastnú reštauráciu, obchod a ochutnávaciu izbu. Polhodina cesty z Amsterdamu, na trhu nie sú dlho, len od roku 2004, dosť experimentujú… a ide im to. Ako vidíte na obrázku, ich etikety sú ako keby ich vytlačilo 10-ročné dieťa doma na tlačiari – čo je super, pivo neklame marketingom, o zákazníka bojuje… len pivom. Je možné, že sa chuť ich niekoľkých základných pív časom mení – alebo možno aj farba, vlastne asi celkom určite.
Amarillo je double IPA, opäť tu máme veľmi výrazné a aromatické pivo. Jantárová farba, statočná pena, oveľa silnejšia než u jeho súpera Licht & Lustiga. Testovali sme maličkú 3-decovú fľašku, ale stáčajú to aj do litrových vínových fliaš. Malá stála 3,90 eura. Toto pivo má 9,3 % alkoholu, je veľmi silné a ťahá… najlepšie je ho piť po maličkých dúškoch – veru, i malý objem sa dá piť na veľa ráz. Odmenou je samotná chuť – veľmi plná, citrusová, a najmä parádne horká, až suchá. Žiadny bezlepkový výrobok nehrozí. Názov Amarillo je hádam podľa dominantného suchého chmeľu (chmeľov je tam asi viac).
Nuž a potom tu máme pivko Licht & Lusting, lacnejšie, o polovicu slabšie… ktoré po Amarillovi prehralo, aspoň u nás. Ako American Pale Ale je dosť kyslé… a tá kyslosť sa ešte znásobí mikroflórou v ústnej dutine po vypití superhorkého Amarilla :). Ale aby sme L&L úplne nekrivdili, teraz je síce zima, sneh a tak, preto sú ťažké plné pivá dnes favoritom, na Lichta príde čas v lete. Obe holandské pivá môžeme len odporúčať.
Mimochodom, to, že nemajú grafiku na etikete, neznamená, žeby tu nebolo viac informácií ako je zvyčajne na etiketách bežné. Akurát na slovenskom nalepenom lístku od distribútora je trochu laxný preklad a zloženie je identické pre obe pivá, aj keď to tak nie je.