animefest 2014

 

V Brne žijú kabrňáci. A nielen zato, že odtiaľ pochádza Jágr (celý svet si myslí, že je z Kladna, ale večer pri hokeji nám to jeden štamgast vysvetlil). A kým v iných mestách sú radi, keď majú horko-ťažko do roka jeden con do roka, v Brne majú hneď dva naraz. Jeden má početnejších botov na Facebooku, druhý viac vyberie na vstupnom. Fanúšikov League of Legends aby roztrhlo na dve polky…

To pravé orechové pre cosplayerov bol dobre známy Animefest. Všetko dôležité sa odohrávalo v stredný deň festivalu, v sobotu. Bolo veľmi pekne (ako pripomínajú všetky klišé reportáže a my s nimi), slniečko svietilo a na nebi plávali vkusné fotogenické cumulus mediocris. Dobrý deň na umieranie, povedali by Klingoni. A krásny deň na sadenie neskorého bôbu, ako by povedali naše staré matere (ktoré si zamlada natierali líčka medom, aby sa mládenci na ne lepili).

A tak sa hladko dostávame k ľudovej kontroverzii, ktorú nám tohto roka nachystali v stánku so suvenírmi – gumenným podlhovastým balónikom s anime obrázkom. No, Comic Con 1980 bol vraj tiež pekne divoký.. ale to ešte doznievala éra hipíkov.

Poďme radšej ale ku cosplayu. Konečne sa po všetkých tých rokoch objavil aj kostým kuruca s menom Pavoldosvojhofáraj z môjho obľúbeného komiksu o Jánošíkovi! Ale ľuďom sa najviac páčila harlejkýnka Smeraldyna v gumenných gatiach a ako najlepšiu debutérku označili malú snehobielu Weiss Schnee alias Jury (dobrá prezývka btw, aj spevák z Konfliktu sa tak volá).

Toto, samozrejme, čítam z internetu. V skutočnosti sa nám nepodarilo predrať do zaplnenej rotundy. Ale škoda to nie je, veď vnútri bolo i tak svetlo ako pri zatemnení Leningradu počas bombardovania v štyridsiatom druhom. Vonku boli krásne podmienky na fotenie, dokonca aj pre tableťákov. Medzi všetkými tými logami, taškami, upratovačkami, autami a chytrákmi fotobombermi pózovalo toľko kostýmov, koľko sa u nás na východ od čiary zatiaľ nenazbieralo.

Príjemné počasie, open air dvor…a napriek tomu som dakde na FB zachytil, že sa jedna cosplayerka sťažovala, že jej bolo trochu zima – asi mala otvorené vetračky. Tomu bielemu vĺčikovi v huňatej kožušine muselo byť ako na rovníku.

Fotografi sú každým rokom náročnejší, chtivejší, rozkazovačnejší… Tu sa postav, hentam sa zavrť, takto napínaj ruky… No kde inde by mali toľko modeliek (a modelov v podväzkových pásoch) zadarmo. Týmto by sme sa chceli ospravedlniť tomu chlapcovi v náckovskej uniforme (asi z nejakej hry?), asi sme to úplne nedomysleli, ale keby došla žaloba od židovskej náboženskej obce, tak povedz, že to ťa náš content manager nahriakol, aby si ukazoval prstom na ten nápis na kontajneri. Ono dosť často už niektoré fotky končia v súkromnom priečinku na disku.

A ešte by sa chceli ospravedlniť organizátorom, že sme neprešli inteligenčným testom na vrátnici – súdiac podľa tisícov chodiacich dôkazov naokolo, všetci ostatní návštevníci to zvládli. A tak sme skysli v pivnom stane, kde sú ale nakoniec aj tak vždy najlepšie fotky – cosplayeri s malinovkou a s rožkom v párku, street foto ako vyšité. Do prítmia pod bufetovou plachtou ani nedolieha iskrenie medzi lolkármi a otaku…

Celý album z akcie tu

O autorovi Zobraziť všetky články

admin