Trooper vs Májový Bock

Trooper vs Májový BockVeľký duel dvoch závodníkov, ktorí nemajú skoro nič spoločné, až na to, že sa mi na jazyk dostali skoro v rovnakom čase.

Jednu vec majú predsa len spoločnú – ide o polotmavé pivá a ich farba sa označuje ako medená, alebo medová. Ale aby som vás nenapínal, poviem hneď na začiatku, že Bocka vychválim a Troopera zadupem pod zem. Možno neobjektívne, ale nepasujem sa do role ktohovieakého odborníka.

Netuším či dostať Májový Bock od Starobrna aj u nás, ale pár krokov od domovského pivovaru v Brne sa nájde pár hospůdek, kde ho zákazníci dostanú vo výbornej forme. Je to možno aj dobre – predstavujem si ako by ho na Slovensku majiteľ nejakého pajzľa preháňal trubkami, čo používal ešte za Gustáva Husáka. Dobré pivko sa pije najlepšie pri zdroji.

Bock znamená Kozel, ale ten brnenský nemá spoločný nič s tým velkopopovickým. Je to sezónny spodnevykvasený špeciál s cca 15 stupňami a cca 6 percentami alkoholu. No a pokiaľ naozaj zrelo 7 až 8 mesiacov – tak páni sládci, všetok rešpekt. Tak by sa malo robiť každé pivo. Mimochodom, stojí ľudových 35 káčerov (českých korún). Naozajstná chuť jari! Naozaj mi vyskočil reklamný slogan?

Jarný bock sa od zimného líši vraj tým, že sa viac sladí, kým zimný sa viac chmelí. Je to asi pravda, sladová chuť je dosť výrazná. A vôbec to nie je na škodu ako u iných pív. Do gágora sa leje ako voda po dvoch dňoch na púšti o smäde. A asi nie je veľmi známy, lebo keď ho píšem do Googlu, stále mi zanovito ponúka výraz „májový bozk“. No poďme od maibocka k nešťastnému Trooperovi.

„Ejl“ od „Robinsonovcov“ má peknú etiketu – ak fandíte Iron Maiden a máte radi Eddieho. A to je asi tak všetko. To ostatné naokolo – vrátane tých pivných rečí na zadnej etikete je len balast. Má výborný marketing na internete a plno PR recenzií, kde vám marketingoví pisálci vychvália aj psí moč. Ba veru, do Troopera si možno nejaký ten Punťo aj trochu cvrkol. Alebo jednorožec, keďže krajina pôvodu sú Ostrovy.

Na druhej strane, možno sa mi dostala do ruky len fľaška po záruke (za 3 a pol eura?), lebo tá farba bola nejak nerovnomerne rozložená a trošilinku kyslé to tam bolo… Všetky tie chute čo tam vraj sú – káva, karamel, kekse, chleba – som tam nenašiel. A žajdlíček vodky tiež tomu nejak extra nepomohol :). Skôr ako keby tam dali nejaké staré bylinky. OK, Briti to varia trochu inak a majú to radi, a v pohode vás napríklad zavrú do basy ak nečapujete do pínt, ale toto pivo s nulovým řízom mi fakt nesadlo. Prepáč, Bruce. Si stále super.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin