Civilisation Online

 

Ďaľšia klasika prichádza o svoju klasickú tvár… Ale je Civilizácia naozaj len klasika? Vo veľa rebríčkoch naj hier vôbec figuruje úplne navrchu všetkého. Špička herného všehomíra vôbec. No a zo stratégie sa stane nakoniec netradičné MMORPG.

Sid Meier bol tou celebritou, s ktorého menom sa fenomén Civky desaťročia spájal. No a teraz nastupuje nová celebrita – Jake Song a jeho tím agrestívnych šikovných Kórejčanov XL Games, ktorí majú na svedomí hry Lineage a iné grindovačky. Definitívne MMO. Hm.

Z nesmrteľného boha alebo pána všetkých lén sa stane jedinký púhy hráč v obrovskom svete s veľkými ambíciami. Koncept hry znie trochu pritiahnuto za vlasy – ak sa to autorom podarí, možno tu bude naozaj revolúcia. Zatiaľ to totiž neznie na klasické masové RPG – questovačky a veselé naháňačky s orkami. Bude možné vynaliezať, špiónovať, či dokonca stavať divy… Ono bez divov by to nebolo ono, že? Aj na každom obrázku/artworku k pripravovanej hre sú zatiaľ všade divy sveta. Hráč nebude mať pevné povolanie, ale bude sa zlepšovať v tom, čo najradšej robí. A vraj to nebude drsná ázijská farmárčina, ale to sľubovali aj pri Tere :).

Niektorí vyvolení hráči majú mať na hru väčší vplyv ako ostatní (ktorí oných Sim Starostov majú voliť), bude možné sa mlátiť medzi sebou v PVP, dobýjať mestá, pevnosti… Zase sme pri tej veľkej ambicióznosti – toto tu už párkrát bolo a nie vždy dopadlo dobre. A ako sa bude prechádzať cez éry a epochy (ževraj sa nemáme báť, odkazujú tvorcovia)? Nakoniec zostanú len moderné časy? Veru, ťažká úloha pre developerov. Ale vodca celej Civilizácie musí mať len tie najvyššie ciele.

Viac než klasickou po-kotrbe-kuj rozbíjačkou má byť Civilization Online obchodnou a craftovacou hrou. Čo si nevyrobíte alebo nekúpite od iných hráčov nemáte. No  a čo sa stane, keď konečne vybudujete impérium, krásne mestá a pokročilé technológie? Príde koniec – tak ako v každej Civke. Historik dokončí poslednú kroniku a zvoniec. A začne sa odznovu – nejaké dosiahnuté štatistiky hráčom ostanú. Do vesmíru sa asi na konci teda nevystrelia.

Na Civilization Online je síce roboty ako na kostole, ale už teraz sa vie, ako sa hra bude rozširovať – proste pridávaním nových národov. Na začiatku by ich malo byť dosť málo – asi toľko čo prstov na jednej ruke. Zbohom princíp „ešte jeden ťah a idem spať“. Civilizácia sa pohla v ústrety budúcnosti. Len či to budeme hrať aj my, alebo len Kórejčania?

O autorovi Zobraziť všetky články

admin