Rúška proti smogu

Rúška proti smoguRúšky a masky nie sú vo východnej Ázii len avantagrdné módne doplnky. Z 300 veľkých ďalekovýchodných miest je len 16 vhodných pre život podľa noriem Svetovej zdravotníckej organizácie.

Vidíte na nočnej oblohe hviezdy? Tak ste šťastní ľudia. Východná Ázia napreduje rýchlo, veľmi rýchlo. Ale starostlivosť o životné prostredie zaostáva. Na mestá sadá ťažký smog. No schválne – pozrite sa na túto mapu – dosť zle to vyzerá hlavne v Indii, v priemyslených provinciách Číny, či v Bangladéši alebo aj v Mongolsku.

Z Japonska a Číny si pozeráme exotické fotky – začmudené metropoly, akoby pokryté hmlou, ľudia na bicykli s rúškou cez ústa. To ale nie je sci-fi a tá hmla nestúpa po ráne z vody. Podľa iniciatívy Clean Air Asia zomiera ročne 800 tisíc ľudia priamo na následky vdychovania smogu (v zvyšku sveta je to polmilióna ľudí). Nepriamo so smogom súvisí ďaľších 2,5 milióna úmrtí. V Číne už úrady priznali, že smog je 4. najčastejšou príčinou smrti. Pri súčasnom trende v roku 2050 smog vystrieda evergreen infarkt v predčasnom kosení populácie.

Paradoxne za to môže aj západná finančná kríza. Priemysel sa presúva na východ, všetci chcú vyrábať lacno, ale enviromentálne opatrenia trucujú v kúte. V čínskom regióne prudko narástol počet automobilov, diaľnice nestačia, nákladiaky v uhlím stoja niekoľko dní v radoch, ohromné bludiská panelákov sú bohato vyhrievané bez zateplenia, ale s hromade pootváranými oknami. Čiastočiek škodlivých pľúcam je vo vzduchu až až.

Ten slovenský vzduch na dedine alebo čistá voda nie sú až tak na zahodenie, že? Cesta obľúbeným bicyklom v takej rušnej japonskej metropole skracuje život možno viac ako alpa u starého korheľa. Astma, alergie, rakovina, úmrtia novorodencov… Vôbec najšpinavšie odvetvie je však ťažba a spracovanie – a to býva neraz v odľahlých rurálnych lokalitách.

Voľakedy mala najšpinavší vzduch Amerika, ale sčasti sa v 70-tych rokoch uvedomili a nové zákony znečistenie trošku spomalili (samozrejme, politici ako Bushovci dodnes tieto problémy nepoznajú a znižovanie emisií je pre nich nežiaduca téma).  No a tak štatistiku ťahajú hlavne Mexičania, ktorí sa hrdia, že smog v Mexico City tvorí štít proti následkom napadnutia „špinavou“ atómovou bombou.

Mimochodom, vôbec najšpinavšie miesta na svete má Rusko – Noriľsk, ohromný ťažobný a kovo-spracujúci priemysel sa tu stal smutnou legendou.Vôbec najznečistenejším miestom na svete je asi Dzeržinsk, kde sa za sovietskej éry rozbehol kolotoč výroby chemických zbraní. Ľudia sa tu dožívajú čosi cez 40-tku. Trojku uzatvára Rudnaja Pristan a na štvrtom mieste je dosť blízky ukrajinský Černobyľ. Ak hľadáme ešte niečo bližšie Slovensku, môžeme sa pozrieť napríklad do Ostravy, kde ani všetky filtre sveta neurobia z firmy ArcelorMittel křišťálovou studánku.

U nás roztáčajú štatistiky firmy ako bratislavský Slovnaft a Istrochem, šalianske Duslo či Novácke chemické závody. Pokiaľ žijete blízko rieky Nitra, kde je na dne dodnes 1.5 milióna ton ťažkých kovov z uniknutého popolčeka, a zase sa tu dusia a dochnú ryby, buďte si istí, že výstražná pokuta vo výške jedného platu je vo vzduchu. Troch zdravšiu krajinu totiž z nás robí slabší priemysel a nie zákony, kontrola alebo nebodaj kultúrne zvyklosti.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin