Štyria jazdci Apokalpsy (detská verzia)Predpovedanie konca sveta je ošemetná vec. Keď to nevyjde, musí chodiť prorok do obchodu kupovať mlieko pre mačku v kapucni so šiltovkou stiahnutou hlboko do očí. Ktorému to konečne vyjde a bude môcť víťazoslavne povedať – ha! Vravel som to celý čas!

Rimania sa báli, že ku koncu sveta dôjde 120 rokov po založení Ríma kvôli 12 Romulovým orlom – logika dá, že za každého orla sa počíta 10 rokov živostnosti mesta.

Počty okolo apokalýps sú spravidla vždy veľmi zvláštne, proroci hľadajú pekné výsledky, záhadné zhody (pekné tvary núl?) a podobne. Pravda, máloktorý hlásateľ konca sveta sa zmôže viac než sčítanie a odčítanie štvorciferných čísel (napríklad žeby sa niekto snažil vyčítať božiu ruku z Eulerovho čísla), ale to už patrí k obmedzeniam problematiky.

Čo je to však koniec sveta? Vo výklade sa nikto nezhodne. Uvaria sa moria, prídu štyria jazdci apokalypsy, nastane veľká zima bez leta s poslednou bitkou bohov, zhltnú vlci slnko a z oceánu vylezie obrovský had? Zanikne ľudstvo? Zanikne planéta Zem? Zanikne Slnečná sústava? Vesmír? Alebo jednoducho len niekto prehrá vojnu (ako napríklad Židia v roku 70, keď nestačili na rímsku armádu)?

S príchodom Biblie nastala nová éra predpovedí konca sveta. Svätý Martin z Tours (podľa ktorého máme pomenovanú katedrálu v Bratislave) s istotou tvrdil už pred rokom 400, že Antikrist kráča po svete. Hippolytus Rímsky a Irenaeus, dvojka podarených učencov stanovila koniec sveta na okrúhle výročie rok 500. Mala prísť pohroma ako za čias Noeho. Sextus Julius Africanus ich opravil, že to malo byť až v roku 800. Prorokov konca sveta pribúdalo a pribúdalo a zoznam narastal.

Noví hráči v ringu

Do hry sa zapojili aj pápeži. Sylvester II. a hŕba jeho súčastníkov tvrdili, že koniec príde roku 1000. Trebárs taký Innocent III. zase prorokoval, že svet zanikne 666 rokov po vzniku Islamu. Serióznych a uctievaných vykladačov biblie pribúdalo – každý sa skromne nazdával, že práve jeho doba je dosť ťažká na to, že už len ten koniec môže prísť. Touto skromnosťou trpia aj novodobí vodcovia siekt, ktorí sa od spirituálnych prednášok časom dostanú až k apokalpyse (v závislosti ich starnutia a blízkosti osobného exitusu).

Falošným prorokom prajú nešťastia veľkého rozsahu – napríklad Čierny mor v Európe, alebo Veľký požiar v Londýne. To sa vtedy nimi priam všade hemžilo. Podobne ako ekonomickými analytikmi v dobe modernej finančnej krízy. Žiadny chytrák nevynechá príležitosť ohúriť publikum globálnymi varovaniami.

Veľa slávnych učencov si spokojne mädlilo ruky, že koniec sveta nastane okolo roku 1400-1600,  pretože dejiny mali mať od vzniku sveta len 7000 rokov ( 7 dní sa ten svet vyrábal, 7000 rokov bude trvať, železná aplikovaná aritmetika opäť nepustí). Mimochodom, aj slávny Martin Luther predpovedal koniec sveta – tento kritik katolíckej cirkvi zaokrúhlil svoj personálny Ragnarok na rok 1600 po Kristovi.

Nová doba

Ako dejiny pokračovali, riečky a riavy prorokov koncov sveta sa rozliali do obrovského oceána. Mnohí z nich sa stali slávnymi spisovateľmi, založili si svoje cirkvi a sekty. V roku 1999 a 2000 mali hody. 1. januára spáchalo v Ugande 778 nasledovníkov pomätenca Josepha Kibweteereho samovraždu – ohňom, jedom – väčšine vraj museli pomôcť vodcovia sekty…

V 20. storočí začali už aj vodcovia siekt rozmýšľať vo vesmírnych rozmeroch a zahrnuli do svojich predpovedí kolízie hviezd, hnev hmlovín a podobne.

Spomínaný rok 2000 bol slušný – chlapík, čo sa premenoval na Isaaca Newtona dedukoval koniec sveta z Danielovej knihy. A sám hromady kníh predal. A nebol sám. Peter Olivi, Ruth Montgomery, Edgar Cayce, slávny „sobášista“ Sun Myung Moon, Ed Dobson, Lester Sumrall, Jonathan Edwards, tí všetci boli po roku 2000 dosť sklamaní a istý čas museli sa museli napaprčene a urazene skrývať pred verejnosťou. Cirkvi ako Jediná skutočná Ježisova cirkev alebo Zjednotená cirkev prekvitali.

Poďme však už k posledným prepovediam. Svojský filozof Harold Camping predpovedal koniec sveta na základe mohutnej vulkanickej činnosti a zemetrasení. Ako správny dobrák vypočítal, že len 3 % ľudskej populácie pôjde do neba. Svoju predpoveď musel posunúť.

Ronald Weinland s typickou americkou neotrasiteľnou logikou tvrdil, že ku koncu sveta dôjde v roku 2008 výbuchom atómových bômb nad Amerikou. Keď mu to nevyšlo, posunul dátum na rok 2012. Ale zase musel utrieť ústa – čo ho však neodradilo od ďaľších príprav na príchod Kráľovstva božieho.

Rok 2012 bol zvláštny v tom, že všetkým šibalo z Mayského kalendára (ako keby Gregoriánske alebo Juliánske kalendáre nekončili každý rok). Ale bol tu aj prorok Warren Jeffs, prezident Fundamentálnej cirkvi posledných svätých dní Ježiša Krista. Ten predpovedal koniec sveta na posledný deň pred Vianocami – štýlovo, z väzenskej cely. Keď sa nič nestalo, posunul dátum na 31. decembra. Zase nič. To už majstra dopálilo a obvinil svojich nasledovníkov zo slabej viery.

Raz to prísť musí

A čo najbližšie apokalypsy? Veľa moderných vykladačov Biblie, numerológov a ľudových liečiteľov sa zhoduje na septembri 2016. Alebo podľa Jeane Dixonovej, trošku vyšinutej ale o to populárnej hipíčky nastane koniec sveta v roku 2020, keď sa Ježiš Kristus vráti na Zem vybaviť si účty s Antikristom, Satanoma a Falošným Prorokom. F. Kenton Beshor jej by dal facku, pretože podľa neho sa Ježiš vráti na svet až o rok neskôr. A tak to ide ďalej. Prorokov konca sveta majú samozrejme aj moslimovia – Said Nursí (2129) alebo židia (2240 vraj podľa Talmudu).

A čo na to vedecká komunita? Tá sa tiež nezhodne. Podľa jedných bude atmosféra následkom chemických zmien nedýchateľná (pokiaľ sa o to nepostaráme v tomto storočí) už o 500 miliónov rokov. A Slnko ukončí svoju prevádzku o 5 milárd rokov. Optimisti.

Poprípade si môžeme počkať na Big Rip o 220 miliárd rokov – opak Big Bangu, keď sa vesmír zase zrúti do seba. Zatiaľ má vesmír len asi 10-13 miliárd rokov, čiže je dosť mladý. Uvidíme.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin