Ľavák Flanders

Čierni mágovia čarovali vždy ľavou rukou. Padlí rytieri držali meč v štítovej ruke. Ako to teda bolo s tými ľavákmi? Naozaj ich mali „slušní praváci“ na kill-liste hneď medzi židmi, homosexuálmi a ženami?

Podľa všetkého áno. Dnes sa tomu vraví sociálny hendikep. Vraj ešte aj v 18. a 19. storočí to mali ľaváci veľmi drsné. Jedna veľmi divoká teória vraví, že preto je ľavákov tak málo (cca desatina populácie), pretože kvôli sťaženým podmienkam mávali málo detí a ľavorukosť je sčasti geneticky dedičná. No, neoverených teórií je okolo celej veci vôbec veľa.

Napríklad bristolskí výskumníci robili IQ testy 10 tisícom deťom – a vyšiel im senzačný a veľavravný výsledok, podľa ktorého sú ľávaci skoro o jedno percento hlúpejší ako praváci. Jeden vedec na to šiel úplne inak – falometriou, alias meraním prietoku krvi v penise. Skrátka púšťal ľuďom obrázky nahých detí a dospelých a vraj pravákov viac vzrušovali dospelí. Iný vedec zase pichal mačiatkam, ktoré sa hrali s klbkom ľavou labkou, testosterón a pozeral, či si vymenia labky. Ozajstní bádatelia majú namierené tam, kde ľudská noha ešte nevkročila.

Ako ťažké to mohli mať ľaváci v stredoveku alebo veľmi religóznych spoločnostiach? Už samotné slovo sinistralita pochádzajúce z latinčiny znamená nielen ľavorukosť, ale aj zlovestnosť, nečestnosť a zákernosť. V Biblii bol jeden chlapík menom Ehúd a ten vrazil svoj meč do brucha nepriateľského kráľa ľavou rukou. Nuž, stráže osobnú prehliadku trochu odfklákli, keď si nevšimli, že má meč opásaný pod šatami na opačnej strane ako zvyčajne. Atentátnik Ehúd ale nebol negatívna postava, pretože jeho kúsok neskôr vyvrcholil vraždením stovák Filištíncov, čo Hospodinovi nebolo nemilé.

V Číne sa zlá ľavá strana trestala veľmi prísne a nejeden významný štátny predstaviteľ s tým mal problémy. Ak Japonec zistil, že jeho milá je ľaváčka, mohol ju s pokojným svedomím zapudiť. No a historky prečo jedia Arabi s ľavou rukou sú úplne legendárne. Dlhšia verzia opisuje výroky rôznych svätcov a prorokov, kratšia verzia vraví, že keď takto Arab cestoval hore-dole po púšti a prikvačilo ho, poruke nebol žiadny lopúch…. tak skrátka šiel do toho. A kvôli jedlu je dosť dôležité s ktorou rukou si utierate zadok (ja osobne dávam prednosť papieru).

Ľaváci sú výborní tenisti, golfisti či baseballisti. Je možné, že to ani nie je kvôli usporiadaniu súčiastok v hemisférach mozgu, ale kvôli tomu, že súperi sú na to menej zvyknutí. Vraj 20 percent amerického MENSA klubu sú ľaváci. No a prezidenti…. tí boli v novodobých dejinách USA skoro všetci ľaváci. Bush starší, Bill Clinton aj Obama sú známi tým, že svoje krížiky na medzištátne zmluvy robia ľavou rukou.

V histórii nájdeme veľa slávnych ľavákov. Napríklad Leonardo, Aristoteles, Napoleon, Ceasar či Bismarck. Často sa o niekom vraví, že bol ľavák, aj keď to bol mýtus. Napríklad u Churchilla alebo Hitler tvrdili ich nepriatelia, že sú ľaváci. Ale s oboma máme už obrovské množstvo fotografií, kde je zrejmý opak. A napokon, nehajloval by ten Adolf a 80 miliónov Nemcov s ľavačkou? Isté však je, že 4 z 5 hlavných dizajnérov počítača MAC boli ľaváci. Ostatne, obojruké jednotlačítkové Apple myšky sú veľmi známe.

Ale aj tak, už tisícročia je čestné miesto po pravej ruke. Aj dnes musia učitelia pripomínať rodičom, že ak dieťa lepšie chytá ceruzku ľavou rukou, nech ho nechajú a nie že ho nebodaj budú trestať alebo mu zväzovať ruky (ako anglickému kráľovi, u ktorého jeho prísni vychovávatelia týmto spôsobom vyvolali koktavosť). Nebolo to tak dávno, keď bola ľavorukosť i u nás považovaná za čosi zlé, nesprávne, alebo aspoň nešikovné. Našťastie, už sme veľmi vyspelí, moderní a tolerantní ľudia.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin