Dunkirk film

Jedna z topiek roku 2017, nepochybne. 

Tento film nemá príbeh, len na preskáčku sleduje pár postáv. Nemá ani záporákov – v celom filme nie je ani jeden záber do tímu Merkel. Proste odniekaľ lietajú strely a bombardéry. Ani hudba nie je taká filmová, Hans Zimmer konečne prestal recylovať svoje chorály a urobil poriadny psycho soundtrack, ktorý predstavujú skôr také ambivalentné nervy drásajúce zvuky… Nemá to ani dve hodiny a márne by ste v tom hľadali viac vecí – a predsa je to film tučný až po okraj.

Režisér Christopher Nolan vraj do filmu kúpil lietadlo za 5 miliónov dolárov, ktoré napokon aj slávnostne spálil. Do jednej role obsadil speváka z homosexuálnej skupiny One Direction. Z väčších rolí tu hrá aj Tom Hardy – a divák na to nemusí vôbec prísť. Našťastie sa režisér vyhol patetickým výstupom ako v Interstellar, keď tam ten kozmonaut plakal skoro až z hrubého čreva. Toto je poctivá vojnová akcia, kde sa miesi realizmus a klipovitý strih s dunivým soundtrackom. Čo je parádne, že namiesto CGI animácií sú tu ozajstné lode

No a nakoniec dôjde aj na trošku toho anglosaského gerojstva, to vo vojnovom filme hádam ani nesmie chýbať. Inak, vedeli ste, že v Dunkirku sa evakuovali aj Slováci a Česi a potom ho po čase zase dobýjali naspäť? Bolo ich okolo šesť tisíc a niektorí na brehu Atlantiku veru aj zložili svoje kosti.

Nejak zhrnuté v kocke: film je dobrý hlavne kvôli výslednému dobrému pocitu z neho. Proste sa na to dobre pozerá, žiadna nuda, málo klišé a žiadne otravné animácie… Akurát maličké deti sa v kine 1. nudili 2. báli.  Ono vlastne, tento film je treba vidieť hlavne na striebornom plátne. Viem si predstaviť, že na televízori alebo monitori by tá veľkolepá atmosféra vyprchala.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin