Dobrý, priemerná a škaredý.
Čo spája tieto na prvý pohľad absolútne rozdielne pivá? Zemepisná poloha. Všetky sme ochutnali v troch rôznych bratislavských krčmičkách, ktoré sú veľmi blízko seba – medzi Prezidentským palácom a SAV-kou. Vlastne ide aj o tri rozdielne podniky. Fabrika je taká lepšia reštika s vlastným pivom nalepená na jeden hotel, majú to tam veľmi vkusne zariadené, čo by ste nepovedali, že tam čašníci chodia v akoby montérkach (veď Fabrika). Terezu nám dali v Staromeštianskej pivotéke, ktorá si zakladá na tom, že tam zoženiete veľa druhov domáceho piva. No a posledný kúsok pristál na stole v Dungeon Pube, geekovskom podniku.
Vyhral Fabrika Weizen, štrnástka, to je jasné. Docela dobrý pšeničák, ktorý tak „neškriabe“ ako iné pšeničné pivá (to asi nie je správny výraz, ako to len popísať), je jemný a vyvážený. Dokonca má v sebe čosi ako jemnučkú banánovú príchuť – kto hľadá, ten nájde. Dobré pivko.
S Terezou z grobského pivovaru Jama je to zložitejšie. Pod týmto názvom (Tereza) zrejme existuje aj iné pivo, Imperial IPA, štrnástka so 7 percentami alkoholu. Toto je však desiatka so štyri celé niečo alkoholom. Hm, dve rovnaké mená pre rôzne pivá… V každom prípade, táto desiatka je priemer. Chutí ako slabá IPA (je to pale ale), ale je tam dosť ten vodový pocit, hoci je to len desiatka. Vypiť sa to dá dobre, pivo neurazí ani nenadchne. Je to také slabšie, asi ako pena na obrázku.
No a poďme k pivu, ktoré si dnes vytiahlo Čierneho Petra. Je ním Svijanský Kníže 13 % (percentá miesto stupňov píšu na oficiálnom webe pivovaru, mimochodom, Svijany máme veľmi radi). Problém nie je v pive, ale v podniku. Proti Dungeonu Pubu nemáme nič, má to výbornú myšlienku, geekovský layout, playstationy na hranie atď. Na tabuli je napísané heslo na wifi – „we love beer“. Ale keby pivo naozaj tak ľúbili, určite by ho až tak nemučili ako to naše jedno nešťastné:). Postavili sme sa k baru, vypýtali sme si Kníže.
Barmanka začala čapovať, ale asi bola úplne nová (aj podnik je úplne nový), hneď k nej priskočila druhá a začala jej ukazovať ako sa čapuje pivo, že to nemá držať zvisle, začala točiť kolečkom, že čo to robí atď. Takto načapované pivo som ešte v živote nevidel. Školský experiment s penou (skôr povlakom) ako jazyk starého psa. Čapovanie vraj robí 50 percent piva, no na nešťastie, obsluha netušila, že sa v ich podniku nachádza inkognito vychytralý a zlomyseľný recenzent piva.
Nuž a poďme k pivu – bolo staré, pokazené, skysnuté, alebo neviem aké… chutilo ako podpažie bankového úradníka hodinu pred koncom smeny. Takéto pivo sa vylieva, ale my sme vyzerali ako „ten pán, čo mu určite nebude vadiť, že to tu týždeň trčalo na polceste v hadičke“. (Neviem či bolo v hadičke, podnik bol plný návštev, žeby to nikto nepil?) Bol to humus, verím, že neúmyselný a Dungeon Pub ani jeho barmanky nezatracujem. Každý si zaslúži druhú šancu. Tak pozor nabudúce :).