Filmy o Sherlockovi Holmesovi

Päť najlepších filmov so Sherlockom Holmesom (zatiaľ ich je natočených okolo 240):

1. Pes Baskervillský (1939) – znalcami považovaný za najlepšiu sherockovku, hoci na tento rok, keď vypukla 2. svetová vojna si už dnes málokto spomenie. Herci Rathbone & Bruce nastavili tú najvyššiu možnú latku kvality. Samozrejme, že na skupinu okolo tvorcov sa okamžite znieslo množstvo žiadostí o ďaľšie filmy tejto série.

2. Perla smrti (1944) – ďaľší film s Rathbonom a Brucom, spolu ich vzniklo až 14. Tento je považovaný tiež za perlu kinematografie, hoci príbeh Dobrodružstvo šiestich Napoleonov v knižnej podobe nie je až také známe. Výborná atmosférická detektívka s desiatkami postáv.

3. Pes Baskervillský (1959) – konečne sme vo farbe – vôbec po prvýkrát. Farebný film vtedy ešte veľa fanúšikov nevedelo predýchať. Slávnu dvojicu tentokrát hrá duo Cushing & Morell. Sira Henry Baskervillského hrá Sir Christopher Lee, Už vtedy pred tými dlhočiznými rokmi mal záhadný pohľad a hlboký hlas.

4. Súkromný život Sherlocka Holmesa (1970) – s novým duom Stephens a Blakely, s novými filmárskymi postupmi, ale stará dobrá detektívka. Opäť tu hrá prvotriedny herec Sir Christopher Lee. Film mal byť pôvodne cestujúca show a dal si za úlohu odkryť, to “čo diváci ešte o Sherlockovi nevedia”, respektíve priniesť pohľad z druhej strany, nie tej, ktorú “vytvoril” doktor Watson vo svojich textoch.

5.  Murder by Decree (1979) – britsko-kanadskí filmári zasadili nášho detektíva do v skutočnosti nikdy nevyriešeného prípadu Jacka Rozparovača – a vyšlo to na jednotku. Film vyhral 5 cien v kanadskej obdobe Oscara. Tvorcovia prišli s odvážnou myšlienkou, že vrahom bol šľachtic. A to nie hocijaký – vojvoda a zároveň príbuzný samotnej kráľovnej Victorie.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin