Tanec Sherlocka a Watsona

Tanec Sherlocka a WatsonaDetektívi gentlemani kedysi používali rozum. Z detailov, ktoré si nikto nevšímal, dokázali géniovia vykúzliť brilantné závery…. Kde sú tie časy, keď mozog porážal svaly? Dnešný Sherlock Holmes sa z problémov radšej vystrieľa ako vydedukuje.

Ten trápny pocit, keď si uvedomíte, že recenzie na CSFD píšu zrejme brigádnici v žolde filmových distribútorov… Neviem prečo, ale mňa pri sledovaní druhého dielu “moderného” Sherlocka (Hra tieňov) zalieval jeden pocit trápnosti za druhým. Ale áno, má to skvelú výpravu, dokonalú hudbu (Hans Zimmer sa bol inšpirovať aj na Slovensku u Rómov), charizmatických hercov… a nahlúply holywoodsky scenár pre diváka, čo má v hlave seno.

Sherlock Holmes v podaní Roberta Downeyho Juniora je štandardný akčný hrdina, ktorý ma vyzerať dobre so strniskom na tvári a rozcuchanými vlasmi. Pije prvú ligu, používa strelené metódy, strelené kostýmy… to všetko je v poriadku. Akurát hlavu nezapája do riešenia prípadu tak často ako v knihách alebo starších filmoch. Žiaľ.

Ono vlastne – Sherlock ani žiadny prípad vo filme pre istotu nerieši. Len sa naťahuje s Moriartym, ktorý bohužiaľ nie je oným diablom v pozadí zločinu, ale skôr taký bezchrbticový biznisman, ktorý si objednáva neschopných vrahov (typu kozák, ktorý pri pokuse o vraždu urobí asi 20 salt, ale nedokáže ani zabodnúť nožík do jednej cigánky). A áno, aj starý profesor je výborný bojovník pri bitke nablízko. Pästné zápasy sú však celkom nevinné v porovnaní s takou prestrelkou s kanónmi, ktoré majú asi tak polmetrovú ráž.

Že je tento Sherlock natočený pre hlupákov si priemerný divák asi neuvedomí. Okrem Moriartyho sa tu mihnú obe postavy, ktoré boli v knihách inteligenčne na Sherlockovej úrovni. Prvá – nešťastná Irena a Sherlockova veľká láska, umrie bez kontextu na začiatku filmu. Druhá postava, brat Mycroft, najväčší mozog v službách Británie, nepovie za celý čas nič duchaplné a preto mu tam tvorcovia prirobili scénu, kde chodí nahý pred Watsonovou ženou – aby bol aspoň trochu zaujímavý. Žiaľ.

Podobne sa snažili autori zatraktívniť aj postavu Sherlocka. Navlečú ho do ženských šiat, s Watsonom vedie trochu teplý rozhovor o vzťahoch a na konci si dokonca obaja muži zatancujú vo frakoch na večierku európskych pohlavárov. Spolu, samozrejme, ako inak. Členovi katolíckej rodiny Habsburgovcov to evidentne neprekáža. Ono vlastne, všetky európske národy sú v pozícii, že len rozmýšľajú, či sa majú pridať k Nemcom alebo Francúzom (americká verzia príčin vzniku Prvej svetovej vojny pre deti do 6 rokov a ľudí do IQ 80).

A čo poviete na to, že tú Prvú svetovú vojnu má rozpútať modrooký cigán (slovo Róm vtedy ešte nebolo) z predmestia Paríža, ktorý fanaticky nenávidí Nemcov? Chápete to? Cigán anarchista, ktorý pri atentáte vrieska: “Nemecko bude platiť!” Alebo so svojou sestrou kartárkou vedie typický cigánsky rozhovor: “Brat môj, nerob to! Prepáč, sestra moja!” Scenárista má peknú predstavu o živote Rómov v 19. storočí.

Cigáni sú tu inak aj komparzisti na strane Sherlocka, ktorí sa nechajú dobrovoľne postrieľať (vajdovi to evidentne nevadí, keďže ochotne plní ďaľšie Sherlockove príkazy).  Peknú cigánku hrá Švédka s laponskými črtami Noomi Rapace a okrem toho, že to dáma na úrovni, nemá v scenári skoro žiadny význam, okrem výzoru. Na začiatku filmu tiež prirobili do Londýna jedného černocha, ktorý v európkom obleku vedie gang v miestnej čínskej štvrti.

No dobre, história dostáva na frak (keď nič iné, je trochu divné, že tu všetci pruskí vojaci strieľajú automatmi). A keďže ma tento dva roky starý film dosť rozčaroval, prezradím aj spoiler – vo filme Sherlock dva-krát umrie a dva-krát bude oživený. Žiaľ.

Sherlock Holmes je okrem Draculu najčastejšie sfilmovaná postava v dejinách kinematografie. V drvivej väčšine šlo o vkusné záležitosti, kde divákom imponovala detektívova brilantná myseľ. V najnovejšej holywoodskej verzii môžete obdivovať Sherlockovu schopnosť mlátiť sa, poprípade pri explóziach padať z veľkej výšky.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin

2 komentárePridaj komentár

  • Milý… “admin”

    gramatické okienko:
    Hneď v PRVOM slove (aspoň keby textu ale) priamo nadpisu, máš chybu.
    Ak robíš z podstatného mena prídavné tak, ako v tomto prípade a predposledná slabika je dlhá, čo v tomto prípade slabika “wood” je, tak neexistuje aby za ňou nasledovala ĎALŠIA dlhá…
    to iba na margo toho, že nižšie píšeš o dvoch bohemizmoch v troch slovách (a to s Tebou úplne súhlasím) a preto mi nedalo Ťa neopraviť frajer…
    A inak už samotné slovo Hollywoodsky naznačuje, že je robený pre masy ľudí rozumej okrem iného hlavne ovce resp. to IQ 80 je presne to, čo potrebujú tak čo si čakal…
    Funguj v zdraví

  • Aha, zabudol som napísať, že tvar v akom si to napísal, je tiež bohemizmus, tak sa to píše po česky, ale aspoň máš o jeden bohemizmus menej ako snímka HDF :)

    Hodně zdaru příteli