nipponest 2013

 

Nipponfest a Hangukon patria k tým lepším podujatiam u nás. Ak sú dve akcie do roka v Istropolise naša prvá liga, tak con v Zrkadlovom háji sa na ne po dvoch rokoch pomaly doťahuje. Bolo ľudí veľa alebo málo? Podľa vyťaženosti šatne, ktorej parametre nastavovali ešte za Husáka, by sa mohlo zdať, že prišlo viac návštevníkov ako sa do Domu kultúry v Petržalke zmestí. Tetuške šatniarke došli žetóny – neprekonateľná prekážka na ceste zbaviť sa nákladu. Takže teta len smutne sedela a ľutovala, že pred 30 rokmi nedali súdruhovia vyrobiť viac kusov zo zberateľskej žetónovej série.

Okrem bežnej con-výbavy a zábaviek tu bolo dosť zaujímavých kórejských záležitostí (plus japonské veci, ale tie sú hádam na každom cone). Bolo tu Taekwondo, prednášky o tamojších zvykoch alebo trebárs aj jedení. Človek sa mohol dozvedieť niečo o živote samurajov, alebo že gejše neboli len, hm, no proste to boli všestranejšie slečny. Alebo sme mohli stretnúť živú bytosť v hanboku, kórejskom národnom odeve. Samozrejme, že tu nechýbali ani ozajstní cestovatelia, ktorí naozaj okúsili ďalekovýchodný asfalt na kolese svojho bicykla a nielen o tom čítali v časopise ako autor článku. No a napokon, svoj štetec na Nipponfeste omočili aj skúsení kaligrafi.

Určite nielen organizátor Andrej Rehák si všimol, že festivalu sa zúčastnil relatívne vysoký počet cosplayerov v kvalitných kostýmoch, avšak len málo z nich sa prihlásilo do súťaže venovanej cosplayu. Či je v tom len normálna hanblivosť alebo aj niečo iné, nevieme. Nabudúce sa do pretekov prihláste určite viacerí! V každom prípade súťaž mala tentokrát dokonca aj slušného moderátora (v obleku by mohol robiť hovorcu prezidentovi), ktorý rozprával plynulo a dokonca aj tlmočil. Vedľa mlčanlivého moderátora z Istroconu, ktorý si možno doteraz myslí, že Jediovia bojujú s fázermi, pôsobil uvádzač v Zrkadlovom háji ako Sajfa pri estrádnom moderátorovi na dedinskej oslave MDŽ. A jeho partnerka mala mačičky na pančuchách.

Tu je trojka najlepších cosplayerov v tomto ročníku: prvá bola bez debaty elegantná dievčina so slnečníkom (alebo parazólom?) Yuuko Ichihara. Druhý mládenec stvárňoval Isaaka Fernanda von Kämpfera z Trinity Blood. A tretí bol Kurosaki Ichigo z Bleach. Naruto, Bleach, Piece, klasika na každom cone, ale kde boli zástupcovia temnej sily? Nepodarilo sa nám tentokrát nájsť ani jedného človeka v kostýme zo Star Wars, ale možno sme sa len zle dívali.

No a napokon, zastavila sa tu aj maďarská cosplayerka Yuriko ako elfka (s dvorným fotografom, ktorý mal na rukách profesionálne rukavičky a ani ho nenapadlo namieriť objektív inde než na objekt svojho záujmu). Nám zatiaľ naše vlastné cosplay “celebrity” chýbajú, ale Yuriko si zapamätajte. Má síce na Facebooku len necelých 5 tisíc fanúšikov, ale to sa môže skoro zmeniť. Práve rok 2013 je zlom, kedy fanúšikovia vo veľkých húfoch začínajú lajkovať svoje obľúbené cosplayerky. Za chvíľu z toho bude hádam móda aj u nás.

Ako správni nadšenci do východnej kultúry sme zisťovali, či sa festy dočkajú aj ďaľšieho ročníka. Podľa tajných zákulisných informácií, ktoré sa nám podarilo vyhrabať, budúci N&H nebude mať len dva dni, ale rovno tri. To už hádam bude z cosplayera.sk rešpektované médium :).

Celý album z akcie tu

O autorovi Zobraziť všetky články

admin