Kotleba for president

Kotleba for presidentBulvárni pátrači sa rozbehli do sveta: kde sa skrýva nový šampión banskobystrických VÚC volieb? Pravdepodobne sa niekde v kruhu svojej horskej divízie raduje ako galský náčelník, ktorému práve povedali, že zajal Cézara. A možno mu aj napadlo, že by to nemal brať…

Byť sám ako kôl v plote (a mať za posledného kamaráta Ceausescua), to nie je v politike závideniahodná situácia. Ťažko sa vládne napríklad, keď v skutočnosti nie ste vládcom vy, ale poslanecké zastupiteľstvo. Kotleba nemá vo svojom kraji ani 1 poslanca. Prečo myslíte, že je Fico najmocnejší muž v krajine? Pretože má ústavnú väčšinu v parlamente. A tiež trochu zato, že jeho žene neprekáža, keď jej zahýba.

Nie žeby na tom až tak záležalo. VÚC nemá kompetencie na ovplyvnenie všetkých tých vecí, o ktorých tárali kandidáti pred voľbami (vrátane dlhoročných županov). Diaľnice, dávky, robota… bohužiaľ. To skôr Sizyfos udrží balvan na vrchole kopca ako Majo Kotleba siahne na dávku jedinému nezamestnanému. Sú ale iné veci, z ktorých Mariána čoskoro rozbolí hlava – tak napríklad, že aj v tejto chvíli dramaticky narastajú dlhy nemocníc v kraji, alebo, že zase ide zima a niekto sa bude musieť starať o cesty.

Takže sa zhlboka nadýchni, nový pán župan, a ponor sa do tých tisícov lajstrov, ktoré okrem referentov na župe, nedávajú nikomu zmysel. Lebo skončili tie pekné časy debát o tom, že Ježiš bol Slovan, že Židia kradnú bicykle alebo že Adolf  je dnešnou dobou nepochopený štátnik. Nezáväzné rečičky o parazitoch ani mašírovanie v čiernych uniformách po parkovisku pred župou ti už nepomôžu. Je čas na serióznu úradníčinu.

A čokoľvek budeš chcieť zmeniť – ti bude musieť odklepnúť samosprávne zastupiteľstvo. To, v ktorom nemáš ani jedného priateľa. Zato tam má väčšinu SMER. Možno by ťa raz zobrali do svojej partie, ale to sa budeš musieť baviť s ich židoboľševickými maďarónskymi sponzormi v uzavretých zadných miestnostiach v krčmách okresných miest. To bude problém. Lebo oni budú klásť vence k nohám sôch 29. augusta a ty 14. marca.

Čo vlastne urobíš ako prvé na župe? Previerku referentov, či sa medzi nimi neukrýva homosexuál? Objednáš si logopéda z rezervného fondu predsedu BBSK? Necháš si na limuzínu namaľovať nemeckú orlicu? Na úrade budeš musieť dosadiť do funkcií pár svojich ľudí. Dúfam, že máš dostatok spolupracovníkov, ktorí sa vyznajú v mimoriadne komplikovanej agende a spletitých slovenských paragrafoch. Lebo ak nie, Marián, tak máš prúser, strašný strašný prúser. Budeš za smiešneho panáka. Tie úradnícke veci, ktorými sa stredoškolskí učitelia informatiky nemusia zaoberať vyžadujú celého človeka.

Ale aby sme ti nekrivdili, je dosť možné, že VÚC agendu zvládneš ľavou zadnou, skamarátiš sa s ostatnými županmi, ktorí ti radi pomôžu a na konci svojho funkčného obdobia sa celý BBSK ocitne na pokraji blahobytu a jeho šťastní obyvatelia sa budú vysmievať rozbomardovaným cestám v iných krajoch.

Osamotení blogeri na nedôveryhodných kvázivtipných krčmových stránkach budú naďalej vypisovať, že župné voľby sú zbytočnosť a že keď ich 4/5 obyvateľstva ignoruje, nemohli by sa spojiť s inými voľbami, napríklad komunálnymi alebo prezidentskými? Marián, nebolo by lepšie, keby si zobral toho poslanca v BBSK? Menší plat, jasné, ale nulová zodpovednosť a budeš si môcť tárať čo len chceš. Veď v poslaneckej voľbe si tiež vyhral (čo novinári statočne odignorovali).

No dobre. Fico aj Maňka majú evidentne na saláme (možno nejaká tá slzička predsa len vypadla v noci do vankúša). Ten prvý len ľutuje, že rómska problematika vyplávala opäť (?!?) na povrch, ten druhý sa z toho hádam dostane na bruselskom večierku.

Dúfam, že pánovi premiérovi splnomocnenec Peter Pollák doniesol z Ameriky nejaké indiánske suveníry. Už je to presne rok odvtedy, čo mala byť na stole zásadná reforma v rómskej otázke. Alebo aspoň plán. Osnova. Pár poznámok načarbaných na kúsku papiera. Ľavičiari vládnu a nikto z nich nič ešte v rómskej otázke nič neurobil – a potom sa čudujú, že sa k významnej funkcii dostal ráčkujúci chlapík, ktorý nenávidí slovenských hrdlorezov, ktorí zákerne vyháňali z krajiny spriatelené, ale zle vyzbrojené nacistické jednotky.

A Majo. Nestrápni sa, prosím ťa, ako Csanád Szegedi (to je ten maďarský europoslanec, profesionálny hejter Židov, ktorého babka bola v Osvienčime. Tiež rád chodil v uniforme). A tiež pre istotu nevyťahuj zo začiatku žiadne vlastnoručne nakreslené grafy ako Kažimír. Teda aspoň do doby, kým neprenikneš do problematiky župy. Je to fuška aj je tam toho fakt veľa.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin