Pivko je zdravé

Pivko je zdravéPivo je zdravé. V omedzenej miere. Koniec koncov, varí sa zo samých dobrých prísad.

Ľudia vyrábajú pivo od čias ako sa naučili pestovať a zbierať obilie. Po celom dni na poli si náš organizmus zaslúži odmenu. Chmeľ, jačmeň, slad, kvasnice a kvalitná voda sú veci prospešné nášmu telu. Dokonca pivo pôsobí proti kardiovaskulárnym ochoreniam – vďaka akémusi folátu, ktorý znižuje akýsi homocysteín v krvi.

Jedno pivo denne neublíži. Viac už áno. Za nadmerné pitie sa považuje približne 30 pív za týždeň. Samozrejmosťou je nevypiť týždennú dávku 7 pív naraz, to už organizmus predsa len trošku zaťaží.  Negatívne sa môže pivo podpísať na srdci, pečeni, pankreasi a ďaľších pre život nevyhnutných súčiastkach. Vždy platí, že človek nemá veriť článkom na internete a spýtať sa radšej doktora s diplomom – najmä tí, čo nie sú úplne zdraví, poprípade sú tehotní.

Výraz tekutý chlieb vymysleli mnísi, ktorí sa pivom udržiavali vo forme v časoch pôstu a odriekania. Pôst musel byť ale o to ťažší, pretože pivo veľmi posilňuje chuť do jedla. Tento nápoj sa musí podávať s príslušnou kultúrou.

Pivo znižuje triglyceridy, zrážanlivosť krvi či cholesterol. Na stránke about.com tvrdia, že srdiečkari, ktorí pijú jedno pivo denne žijú dlhšie ako ostatní – kto by im neveril? Pivo tiež občas zlepšuje hustotu kostí a pozor – u  žien – vraj vylepšuje náladu. U mužov sa dobrá nálada zrejme pokladá za  prirodzenú, inak si túto medicínsku poznámku nevieme vysvetliť.

Teraz nasleduje tá najzábavnejšia časť – vymenujeme si šmakovinky, ktoré v pive plávajú. Kalórie: 153, Bielkoviny: 1.64 g, Sacharidy: 12,64 g, Vápnik: 14 mg, Horčík: 21 mg, Fosfor: 50 mg, Draslík: 96 mg, Sodík: 14 mg, Zinok: 0,04 mg, Tiamín: 0,018 mg, Riboflavín: 0,089 mg, Niacín: 1,826 mg, Kyselina pantoténová: 0,146 mg, Vitamín B6: 0.164 mg. Aký dôkaz ešte potrebujeme?

Takže k čomu nám pivo môže svojou troškou dopomôcť?  Tento odstavec je čerpaný zo slovenského azetu. Niekedy vraj znižuje riziko rakoviny, vyhladzuje pleť, zaháňa nespavosť (zaujímalo by ma, kto toto vlastne vymyslel? nie je pivo náhodou sedatívum?), chráni pred stresom, ľadvinovými kameňmi, cukrovkou, vredmi, infarktom či mŕtvicou, vraj tiež pomáha materskému mlieku (hm, a to by vraj mamičky pivo nemali vôbec piť), vylepšuje pamäť (pivári nemajú Alzheimera, ale ráno si nepamätajú minulú noc),  padne dobre pri prechladnutí (stále sme na tom slovenskom webe – vraj zohriať a s medom piť ako čaj treba), no a nakoniec, fanfáry, pivo predlžuje život.

No skrátka vitamíny, minerály, vláknina, enzýmy. Máme browsovať ďalej? České weby už tvrdia, že pivo je dobré aj proti infekciám, v malom množstve pomáha chudnuť, produkuje látky stimulujúce sexuálnu žiadostivosť a (opäť fanfáry) a pomáha hormónom šťastia v ľudskom tele, čiže zaháňa smútok a úzkosť :). Česi tiež doporučujú pivo ženám, ktoré chcú otehotnieť (kyselina listová) a chcú mať zdravé deti. Nuž a potom je tu nebezpečná dehydratácia, ktorá na prekvapenie tiež podľahne vhodne zvolenému množstvu piva. Močové cesty prečistí pivo ako jednotka kukláčov bar plný štrnástok. V staršom veku pivo vraj pomáha proti demencii. Neviem, či sa to dá povedať aj o slovenských dedinských korheľoch, ale prečo nie.

Skrátka, ako napísali na spomínanom about.com – s pivom je väčšia sranda ako s vínom.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin