Starý dobrý Photoshop CS2

Starý dobrý Photoshop CS2Viete, čo je to syndróm novej verzie? Po anglicky sa tomu hovorí „when new versions suck“. Ide asi o toľko, že žiadny skvelý, nápomocný, ľahko-ovládateľný, svižný a šikovný program na počítači nevydrží večne. Výrobcovia dobrých vecí majú totiž nepekný zvyk dobré veci časom úspešne zmrviť.

Každý IT-čkár občas zamýšľa, čo sa to stalo s jeho obľúbenou aplikáciou, ktorú roky bez problémov používal. Výrobcovia softwaru potrebujú z niečoho žiť a preto upgradujú, upgradujú, upgradujú… až to nie je pekné. No tak schválne – toto sa mi stalo napríklad pri Mozille (Firefoxe) či Opere. Skvelé prehliadače, ktoré si robili srandu z Microsoftu. Jedného dňa vyjde nejaký nový patch, hromada skvelých anotácií je okolo toho, 15 tisíc nových riadkov kódu – a bum, všetko je v péčku, obrázky sa nedajú zobrazovať, po vypnutí to nejde naštartovať, zaberá to 200 MB v pamäti a plno nových super bugov.

Nemali by nové verzie bugy skôr odstraňovať? Ba kde, nové verzie prinášajú trampoty, problémy, často menia interface a teda bolestivo treba meniť zabehnuté zvyky. Napríklad také prehrávače – legendárny BS player, úplne zdarma vec, prehralo to všetko, ale ten, čo mám teraz na disku sa pri mojich pokútnych videách ani nerozbehne.  U Winampu roky netuším, čo je na ňom nové – stále si na tom púšťam pesničky, len verzií pribúda.

Dosť zlé, keď napríklad odchádza antivír. Toto sa stalo v istej fáze NOD-u. Ale aj iné antivíry zažili super upgrady, pri ktorých sa užívateľom zastavovalo srdce. Veľa programov sa zhoršuje – napríklad Skype alebo Teamspeak. Celá pointa zlých upgradov je presvedčiť ľudí, že ide o veľké dobrodenie, a ľudia, to samozrejme žerú. Ako napríklad keď počítače Apple nemali CD mechaniky, alebo keď s nimi nakoniec došli, ale boli zúfalo zastaralé. Reklama masu presvedčí, že je to v skutočnosti coolová vychytávka. Načo druhé tlačítko na myši, keď je tam to parádne logo?

MS skládka a Adobe krok do svetla

Zvláštna odroda shitov vychádza z pásu Microsoftu. Každý druhý Windows je nepoužiteľná blbosť na žalobu (Vista, myslím, vedie, Metro nepoznám). Visual Studio, Fronpage, to sú smutné histórie v tejto firme. Alebo tie ich prehrávače či mediálne centrá alebo čo je to vlastne. Microsoft Office bol dlhé roky v pohode, prišiel nejaký nový a už som zase v loji – tá hanba, keď polhodinku hľadám ako sa vypína nejaká otravná serepetička v coolovom novom designe. Dodnes všetko ukladám ako súbor .doc 95. Ešte že je tu starý dobrý Open Office (bývalý Star Office), ale tipnem si, že po dopísaní tohto článku sa to už ani neoplatí aktualizovať :). Microsoft skrátka aj z takého primitívneho Malování urobí neprehľadnú aplikáciu. Kedy sa pustia do Notepadu?

A čo taký WordPress? Posledná verzia prišla s novinkou, že sa tu už nedá formátovať písmo, ale zase mi spoľahlivo kľakne stará šablóna, ak sa pokúsim aktualizovať. Menovať aplikácie, ktoré má v toku časov sklamali, je škoda reči.

Preto je skvelé (a dúfam, že mnohí výrobcovia sa tiež takto zariadia), že Adobe povolilo užívateľom Photoshop CS2 zadarmo (free download na ich stránke aj so sériovým číslom + ďaľšie veci ako InDesign atd.). Upozorňujú, že je to roky stará verzia a pravdepodobne nekompatibilná s dneškom. Prd makový! Tento starý Photoshop vie úplne všetko, čo treba. Gimp, keď začínal mal len 2 MB a dobrý grafik v tom tiež spravil zázraky. Na Win7 šlape ako hodinky. Načo nový Photoshop? Ten nech si používajú kvázi moderní grafici 21. storočia. My ostatní vieme, že všetky dôležité funkcie mali už staré verzie. Veľa sa toho nezmenilo, akurát tie nové verzie sú 10 x objemnejšie a pomalšie, plus obsahujú prekážajúce featúry a výmysly. Skrátka – vec, ktorá kedysi stála desiatky tisíc korún je zdarma a fotky sa za tie roky vôbec nezmenili.

Sťahujte staré veci! Oplatí sa to.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin