Jánošík komiks

Jánošík komiksAj Matica slovenská má občas svetlé chvíľky.

Tak napríklad pomohli vydať komiks Jánošík alebo Ako sa Jurko stal zbojníckym kapitánom. Na slovenské pomery nesmierne kvalitný kolorovaný počin s vtipnými duchaplnými textami – a navyše, na rozdiel od Danglárovho Jánošíka to mohli čítať aj deti + národniari bez toho, žeby sa urazili. Dokonca sa mohli aj niečo naučiť, lebo sčasti je tu popísaný naozajstný Jánošíkov príbeh (a sčasti, samozrejme, rozprávková legenda).

Toto sa teda matičiarom podarilo. Väčšinou táto kultúrna inštitúcia pôsobí ako prepolitizovaná hašterivá inštitúcia, ktorá väčšinou rieši sama seba, nepriateľov Maďarov, poprípade slovenských odrodilcov s beľmom na oku a žlčou na jazyku (ktorých náš je asi 96 % slovenských občanov). V ich vydavateľskom pláne sa občas neráta s ideologicky nesprávnymi textami. Nehovoriac o tom, že o Národný poklad by sa lepšie postarali Nibelungovia ako Matica. Keď počujete hlasné žblnk, tak to sa za našou veľkolepou zbierkou zatvára voda.

K tomuto Jánošíkovi sa mi podarilo dostať asi pred pätnástimi rokmi – na kúpalisku na to predávač kládol mastné langoše a stálo to len 2 koruny. Kvalitou sa dá komiks prirovnať napríklad k Asterixovi – bez srandy. Vraj vyšiel aj v roku 2009, ale náklad sa už vypredal. Zvláštne je, že v celom časopise nie je tiráž ani poznámka o autorských právach – žeby to bol darček slovenskému národu? Pod dielkom je podpísaná dvojica akademikov Vladimír Štric a Peter Stankovič. Slovenský filmár a výtvarník, ktorých je veru škoda na našu miestnu avangardu.

Komiksová forma je na zobrazenie Jánošíka ideálna – nemá ten otravný nadnesený filmový pátos, keď sa každý režisér snaží Jurka (ktorý bol trošku dlhoprstý) vyleštiť až do absurdna. Vtipná humorná podoba Jánošíkovi sedí oveľa viac. Odbojní dedinčania, zlý gróf, spravodliví zbojníci, nemotorná víla – sú napočudovanie oveľa uveriteľnejšie postavy práve v komikse. Navyše čitateľ získa obrázok o kuruckých vojnách, kde bojovali takí slávni rebeli ako Pavol Dosvojhofáraj alebo Adam Pokotrbekuj.

A ešte malá ukážka ako to vyzeralo v Terchovej, keď došlo na platenie neobľúbených daní v naturáliách:

Jánošík komiks 1Jánošík komiks 2Jánošík komiks 3

O autorovi Zobraziť všetky články

admin