Konketory

Pre prevádzku akéhokoľvek systému, sú konekory kľúčové. Ak ich nevidíte, znamená to len, že sú skryté pod krytom – ale určite sú tam – v elektronike, v spotrebnom tovare, v priemysle, v ťažkých strojoch… Typológia konektorov je komplikovaná, ostatne, existuje ich zhruba pol milióna až milión (samozrejme, vyrábané podľa noriem). Konektory prenášajú prúd, signál, dáta, ale aj kvapalinty či plyny…

Ak ste elektrotechnik, viete, že správny konektor urobí váš výrobok ľahším, menším, lepšie ovládateľným, spoľahlivejším. Bežný človek sa s problematikou konektorov stretáva až keď niečo nefunguje… a keď je niečo pokazené, vo veľkom množstve prípadov to znamená, že je niečo s kabelážou alebo konektormi. Dobre vybraný konektor vám v budúcnosti ušetrí prostriedky za opravu. Aké sú zásady dizajnu konektora a na čo hľadieť, ak hľadáte tento nepriehľadnuteľný dôležitý detail?

  • Materiál. Plast, kov, kompozit, iný materiál? Vyberajte starostlivo, lebo materiál puzdra, kabeláže, kontaktov a zvyšku ovplyvní v budúcnosti spoľahlivosť konektora. Mosadzné, pochrómované alebo poniklované konektory sú tradične odolné, ale sú aj ťažšie. Ak potrebujete ľahké výrobky, určite zháňate plastové riešenia. Vo veľmi korozívnom prostredí (napríklad v potravinárstve) vládne nerezová oceľ. Mechanické zapadnutie samca a samice do seba je veľmi dôležité, ale ešte dôležitejšie je rátať s tým, že zákazníci budú konektory mechanicky nahmáhať viac ako im to zvyčajne doporučuje výrobca.
  • Správne elektrické vlastnosti. Napätie, prúd, počet kontaktov, izolačné vlastnosti, schopnosť prenášať prúd – pozorne študujte parametre od výrobcu a jeho testovacie výsledky berte vždy s istou rezervou. Dôležitý (a prehliadaný údaj) býva napríklad špecifikácia zvýšenia teploty – určite nechcete, aby sa má akákoľvek elektronika prehrievala v konektore, pretože to časom jednoducho vedie k znefunkčneniu.
  • Funkcie. Jeden konketor jedna funkcia. Avšak existujú aj hybridné konektory – a k ich existencii je veľa dobrých dôvodov – ktoré obsahujú prídavné funkcie a aj keď o ne zo začiatku nestojíte, časom ich môžete využiť.
  • Odolnosť kontaktov. Typ koncovky má priamy vplyv na odolnosť celej zostavy, ale kľúčový je kontakt. Určite sa vám stalo, že sa vám kontakt veľa krát zalomil (kov po čase oxiduje a pod.) a vtedy konektor musíte buď vymeniť, alebo sa ho pokúsiť opraviť. Musíte vedieť v akom prostredí budete konektor používať – pre ilustráciu, v dávnejšej minulosti mávali domácnosti celú elektroinštaláciu hliníkovú, čo sa však časom stalo neudržateľné, hliník sa lámal, horel, odchádzal – jednoducho sme potrebovali dostať všade meď (čo zároveň tlačí cenu tohto kovu horu).
  • Tesnenie. Každý konektor má v špecifikácie stupň ochrany, udávaný údaj od výrobcu. Znamená to, ako je konektor utesnený voči vlhkosti, prachu a ďaľším enviromentálnym ruchom, navyše pod rôznymi podmienkami, v rôznom tlaku, hĺbke, ovzduší… Ide o dosť kľúčovú informáciu pri kúpe konektora.
  • Miniaturizácia. Miniaturizácia postpuje aj v roku 2022. V elektrotechnike to znamená, že kde ste v minulosti potrebovali 2-3 konektory, návrhár súčiastky sa snaží o jednoduchosť a použiť iba jeden konektor. Niektoré konektory sú však natoľko zmenšené, že to už ohrozuje ich základnú funkciu – nedá sa miniaturizovať za každú cenu.
  • Servis a ručenie. Klasika, skontrolujte si pri kúpe dátumy – výroby, životnosti, dodávky, v akých podmienkach čo ako funguje. Aj dodávateľ musí niesť istú časť rizika za fungovanie konektoru.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin