Kurenai no buta (Porco Rosso)

Trochu starší kreslený film, v ktorom ide možno viac o atmosféru než o príbeh.

Raz prišla na ľudí ohromná vojna akú svet dovtedy nevidel a v tej vojne sa začali používať prvé lietadlá. Boli to škrupinky z drevených tyčiek a plátna a pilotovali ich tí najodvážnejší aviatici svojej doby. Nuž a v tej vojne všetci umierali vo veľkom. Pri jednej veľké zrážke prišiel rad aj na letca Marca, ale stala sa zvláštna vec…. miesto, aby vystúpal nad mraky so svojimi mŕtvymi kamarátami, zniesla sa na neho kliatba, ktorá mu vrátila život, ale priniesla prasačiu tvár.

Vlastne, toto je jediný nadprirodzený úkaz v celkom filme slávneho japonského tvorcu Hajao Mijazakiho, ktorý sa preslávil tajomnými a mystickými príbehmi. Inak je príbeh celkom realistický (ako sa to vezme), dokonca romantický (ako sa to vezme). Kto si vraví, že Japonec sa nemôže vyznať v prostredí medzivojnových letcov nad Stredozemným morom, veľmi sa mýli. Film obsahuje toľko leteckých detailov, že aj skúsený nadšenec si nie všetko všimne.

Hlavným zážitkom je pocit z filmu, atmosféra Stredozemného mora, ostrovčekov v s luxusnými hotelmi a odvážnymi, aj keď nie vždy poctivými letcami. Nejeden z nich sa dáva na pirátske chodníčky, sníva o sláve alebo o peniazoch. Ako to u Mijazakiho býva, postavy nie sú čiernobiele. Teda Marco (alebo) Porco je správňák od začiatku do konca. Občas sa hromovo smeje a zdá sa, že ani prasačia tvár mu neubrala zo sexepílu. Nemá rád fašistov, robí vtipy o prasatách a miluje svoje drevené lietadlo, aj keď vie o jeho nevýhodách. Medzi luxusnými speváčkami sa cíti ako ryba vo vode, ale mladučká mechanička ho vyvedie z miery.

Jeden z prvých filmov Mijazakiho bol v Amerike „bastardizovaný“ tamojšimi distribútormi tak, že takmer úplne v dabingu pozmenili význam filmu. Odvtedy si Mijazaki svoje filmy stráži lepšie, ale aj tak je Kurenai no buta v angličtine trochu iný ako v originálnej japončine. Je veľmi pekne nakreslený, aj keď snímkov na sekundu je o dosť menej ako je dnes zvykom. No a hudba – tá dokonale dotvára to prímorské čaro.

Veľmi pekný film, kde cítiť lásku autora k starým lietadlám a ktorý vlastne ani je veľmi násilný, keď si odmyslíme záverečnú ručnú výmenu názorov.

 

O autorovi Zobraziť všetky články

admin