„Kde ho majú najlepší?“ je otázka, ktorá sa vyvinula z pôvodného „Kde ho vôbec majú?“
Malý kurací rámen v Edo-Kin, Piešťany. 5.30 euro. Hlavný obrázok musí patriť rámenu, ktorý má najviac oslovil. I keď – dokonalý nie je. Vypýtal som si malú verziu (zrejme bola na výber 400 a 800 gramová varianta? Z internetov sa to vyčítať nedá – jedálny lístok platí zrejme pre bratislavskú pobočku, kde je všetko drahšie). Bolo v ňom iba jedno vajíčko… Ale bol to najbohatší rámen, plný drobnej cibuľky, hore je asi aj troška šafranu, bol najviac nakorenený a tým pádom aj trochu ostrý. Slíže neboli šmýkacie :). A keďže rámenu nebolo veľa, dal som si ho ako predjedlo.
Hovädzí rámen v Satori Fusion, Nitra. 9.90 euro. Na pohľad najestetickejší kúsok na závodnom poli. Padol mi hneď do oka napriek veľkému nedostatku – chýbali v ňom vajíčka. No proste v ňom neboli. Tým pádom bol rámen zbavený humoru, lebo ako každý vie, kde sú dve vajcia, tam je vždy sranda. Dva druhy cestovín, vzhľadná kukurička, hríbiky a nešťastná brokolica, ktorú zjem nasilu ako prvú. Určite vyskúšam aj kuraciu variantu, ktorá je o dve eurá lacnejšia.
Zvláštne bolo, že aby mi ho doniesli, musel som trochu zabojovať. V spomínanej Satori majú denné menu – ale v ten upršaný štvrtok tam mali len polievku s brolicou (fuj), a niečo, ehm, hm hm, bryndzové s rozmačkanou tekvicou? Mozog hneď zahlásil – tak moment, ottál potál. Dám si dve veci, prvé bude hovädzí rámen, hovorím čašníčke. Tá vypleštila oči: „Ale veď to je veľké!“ Ja na to, že hej, ja viem. „Ale fakt je to veľké.“ Nedala sa čašníčka. Bolo jasné, že sa do mňa pokúša natlačiť menučkovú brokolicu. „A ešte si dám kurací Bibimbap,“ hovorím tej dievčine. Zase výdych. „Ale to je štipľavé!“ reaguje zase. „Nevadí,“ pokúšam sa získať znovu istotu. „Vážne je to štipľavé!“ „To zvládnem.“ Kde sú tie časy, keď bolo čašníkom srdečne jedno, čo si objednávate a nemuseli ste viesť tieto konverzácie :P.
Kurací rámen vo Wasabi, Nitra. 6.50 euro. Keby som mal vybrať najlepší pomer cena-výkon, tak zrejme tento rámen z nitránskeho Wasabi na Mostnej ulici. Na fotke nevyzerá až tak pekne – vnútri bola pomerne tma a vajíčka sú ponorené vo vode. Vlastne nevyzeral vôbec dobre (oproti obrázku v lístku). Ale bol sýty (pollitrový), cukrový hrášok príjmne chrúmal. Riasa stočená do trubičky a hríbiky schované pod prúžkami mrkvy. Dá sa na neho chodiť často.
Hovädzí rámen v Sushi-Ki, Trnava. 12.30 euro. Najhorší a zároveň najdrahší. Je docela vo veľkej miske a kvantita je asi najväčšie plus (aj keď v tomto prípade ide o vodu). Všetko je tu trikrát – 3-krát hrášok, 3-krát brokolica (…), trikrát hríbik… neviem. Neodišiel som z neho odvarený. Cena je veľký problém. Mám odloženú účtenku. Mám otvorený lístok na internete. V lístku stojí 8,90 euro, na účtenke si vypýtali 12,30 euro. To je priveľa, aj na Trnavu s 2% nezamestnanosťou. V Bratislave sú také rámeny za 12 euro bežné (no, bežné.. keď ich majú tak na štyroch miestach ), ale furt je to proste voda a trochu zeleniny. Sú ľudia, čo na Facebooku hecujú na revolúciu, keď polievka stojí viac ako jedno euro.
Možno si poviete, že platíte za to príjemné prostredie… No táto reštika Sushi-Ki sa čerstvo presťahovala a ja som tam bol na druhý deň po otvorení. Sedel som v zadnej chladnej chodbe bez akejkoľvek výzdoby, všade bolo cítiť rozpúšťadlo z lepidla a nad stolíkmi viseli na kábloch akési murárske lampy – ako na stavbách. Tento podnik musí ešte popracovať.
Tori rámen v Sakure, Nitra. 4.50 eura. A ešte robotnícy rámen. Je najlacnejší, a vystihuje celkom svoj podnik. Sakura je pod Tescom, bývalým Priorom a je jasné, že na takom mieste sa zhlukuje hlavne proletariát a chudobné študentstvo. Preto je tu všetko aj napriek veľmi početnému jedálnemu lístku lacnejšie a nie až tak prešpekulované. Tunajší kurací rámen mi veľmi pripomína vifón – je plný takých tých rezanžekov a aj chuť je ako od vifónového korenia :P. Ale nie je vodový a doniesli ho v peknej zakrytej miske. Rámen, ktorý by ste si chodili dávať na stojáka.
Bonus 1. Kurací Bibimbap v nitránskom Satori. 7.90 eura. Keď máte pocit, že rámen nestačil ako hlavné jedlo, môžete si objednať napríklad túto Kóreou inšpirovanú záležitosť. Nech googlim, koľko chcem, skoro na všetkých obrázkoch je uprostred každého Bibimbapu volské oko alebo vajíčko. Tu opäť, podobne ako v rámene chýba. V Satori majú evidentne niečo proti vajciam :). Ale inak je tento minikolotoč na ryži namixovaný dobre, mäsko mi trochu pripomenulo lečovú špecialitu, čo bývalo jedlo, ktoré sme mávali v 90-rokoch doma, keď bolo do výplaty ďaleko a nič iné nebolo :P. Bibimbap bol v pohode.
Bonus 2. Miska Kung-Pao s arašidmi, chili a ananásom, Edo-Kin, Piešťany. Cca 5 euro. A na záver klasické obedové menu z Píšťaň. Trošku malá, ale nie drahá porcia. Chili a koriander až tak veľmi necítiť, ananásových kúskov len pár, trochu klíčkov a cibuľky, zato arašidová teryiaková chuť príjemná. Veľmi riedka zálevka (nevolal by som to ani omáčka) a trochu ryže. Taký obyčajný chod, ktorý mi svojou veľkosťou a chuťou dobre zapasoval za malým rámenom.