Šikovná krčmárka

Šikovná krčmárkaKonečná hranica. Toto  je cesta mužov a žien, ktorí zasvätili svoj život poznávaniu nových rozmerov ľudského úsilia. Aj v tejto chvíli niekto pokračuje vo svojej misii, zodpovedne sa pripravuje a hľadá nové postupy a spôsoby, aby sa mohol vydať tam, kam ešte ľudská noha nevkročila.

1. Ron Werner z USA zozbieral 11 644 rôznych fliaš piva z celého sveta. Trvalo mu to iba 20 rokov (začal v 1982). Vyše 7000 fliaš nikdy neotvoril. Spolu ide o 1704 značiek a Ron ochutnal takmer jednu.

2. Najväčším pivným festivalom je slávne podujatie v Mníchove, kde sa za pár dní premelie vyše 7 miliónov ľudí a na ploche okolo 50 futbalových ihrísk sa vypije necelých 7 miliónov litra piva. Hoci má Mníchov svoje vlastné exkluzívne festivalové značky, festival s najväčším počtom rozmanitých pív sa koná v Denveri.

3. Najväčšiu spotrebu piva na svete majú Česi – 160 litrov na hlavu ročne. Po nich nasledujú Íri a Rakúšania. Slováci sa skromne tisnú s Rusmi na nešťastnej trinástej priečke so spotrebou 81 litrov piva.

Steve Petrosino4. Steve Petrosino z USA vypil v roku 2005 liter piva za 1,3 sekundy a vysmial sa tak ostatným rekordérom z ktorých sa k nemu najbližšie dostal Brit Peter Dowdeswell s 2,3 sekundami.

5. Česť britského impéria zachraňuje Eric Lean, ktorý za 5 minút vypil takmer 8 pint piva (kráľovská pinta je o trochu viac ako náš polliter). Iný Brit, Barry Wilson zase buchol 3 piny iba za 31 sekúnd.

6. V roku 2002 si nechal bostonský pivovar Samuel Adams zapísať v Guinnesovej knihe rekordov najsilnejšie pivo v histórii – Utopias s 25 % obsahu alkoholu v  pive. Je to dôkaz, že Američania pijú vodové pivo a podplácajú rekordových komisárov. V Rakúsku sa totiž varí pivo, ktoré dosahuje vyše 50 % silu alkoholu a podávať sa smie iba v malých kalištekoch. Belgičania si nárokujú na rekord až 55 % pivo, ale bez tuhého mrazenia sa to neobíde.

7. České múzeum pivovarníctva v Plzni otvorené v roku 1958 bolo vôbec prvé múzeum tohto druhu na svete. Skôr to naozaj nikoho nenapadlo.

8. Angelo Cammarata, tak znie ctené meno úctyhodného velikána a maratónca pivnej kultúry – ako barman pracoval 71 rokov. Niektorí mu udávajú až 77, počítajú detské roky, keď sa okolo výčapu obšmietal. Začínal v roku, keď sa k moci dostal Adolf Hitler a pohár piva vtedy stál iba 10 centov.

9. Najrýchlejšie otvárajú pivo v Mníchove – trojčlenný tím pivovaru Unertl otvoril 300 fliaš iba za 1 minútu a 47 sekúnd. Samozrejme, pomohli si špeciálnym nemeckým nádobíčkom alias zlepšenými otvárakmi na pivo.

10. Zásek sa podaril aj Austrálii, ktorá to natrela Nemcom na ich domácej pôde –  Reinhard Wurtz (áno, hádate správne, rodený Bavorčan :)) odniesol 20 pív o váhe 50 kilogramov na vzdialenosť 40 metrov. Druhú Anitu Schwartz poslal do histórie umývať prázdne poháre, lebo ona odniesla naraz „len“ 16.

11. Peter Fowler navaril najkyslejšie pivo v histórii ľudstva. 323 medzinárodných jednotiek kyslosti spoľahlivo skrúti ústa aj tomu najotrlejšiemu korheľovi.

12. Aby sme nevynechali Čínu, ktorá poctivo kopíruje bavorské pivá – armádny šofér Li Guiwen prešiel s miestnym ping-pongovým autom po 1800 vertikálne postavených fliaš dráhu 60 metrov a fľaše pritom nerozbil.

13. John Evans je legenda. Nepreslávil sa pitím piva, ale nosením zlatého chleba na hlave. Rekord niekoľkokrát zlepšoval až si na hlavu vyložil neuveriteľných 237 pint piva!

John Evans

O autorovi Zobraziť všetky články

admin

2 komentárePridaj komentár

  • Dobrý deň, bol som v Petržalke asi pred 15 rokmi a tam bol súťažiaci, prvý vo svete, ktorý stál na hlave a vypil LITER piva za tuším 5 sekúnd a toho máte kde zapísaného??????

  • Dobrý deň, bol som v Bratislave-Petržalka asi pred 15-20 rokmi tam predvádzali súťaž v Pití piva na hlave, kde bol výherca, ktorý LITROVÝ POHÁR PIVA vypil na hlave za necelých 5 slovom päť sekúnd, boli tu viacerí súťažiaci, bol to vtedy svetový rekord, videl som to na vlastné oči. Manažér tejto súťaži bol myslím s pivovaru Topoľčany, kde máte zaregistrovaného tohto rekordmana zo Slovenska ??????