Strýco Marcin

Strýco Marcin„Nikto nezná hodiny ani dna,“ hovoril o smrti Strýco Marcin. V jeho podaní to znelo srandovne, ostatne ako všetko. Strýco Marcin alias Milan Mlsna umreli pred 20 rokmi. Obaja boli borci starého typu, na ktorých sa vyplatí zaspomínať.

Strýco Marcin je hercom odvrátenej strany Slovenska. Tej nezakomplexovanej a veselej. V dnešnej dobe čo povedať. Presnejšie nebol ani tak hercom, režisérom či komikom – ale ľudovým rozprávačom. Navzdory tomuto označeniu nikdy neklesol tam, kde dnes klesajú bársakí nóbl celebritníci, hoci aj jeho humor bol miestami pekne pikantný.

Ten dar – lámať diváka v páse a opotrebovávať nadmerne jeho bránicu – nedostane do vienka každý. Nemusí byť moderný. Každá doba sa smeje niečomu inému. Strýco Marcin nerozprával vtipy, on rozprával život. Každý divák do posledného v ňom videl teho strýca z Pezinka, kerý sa kontruje doma ze starú a v šenku hladá pravdu ve víne.

Takému sympatickému starému drúkovi človek odpustí aj to, že občas si svoje vtipy opakovali s inými ľudovými rozprávačmi, ako napríklad Ander z Košíc, čo je dnes už kasta z kníh o dinosauroch. V čom tkvie ich tajomstvo? Na nič sa nehrali. Áno, Marcin sa volal v skutočnosti Mlsna a Ander zase Pisančin. Aj tie najabsurdnejšie historky vedeli podať presvedčivo, ako by sa to im to naozaj stalo a hlavne z toho obyčajného pohľadu prostého človeka. Dnešný tradičný humor je v pasci – preexponovaný, silený a celkom naprd. Na šašoviny merané v peniazoch si ale o 20 rokov už nikto nespomenie.

Na koniec otázka? Vyšiel Strýco Marcin definitívne z módy? Samozrejme, že nevyšiel. To len obecenstvo z nej vyšlo.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin