O slnečnej energii sa začalo hovoriť už pred vyše polstoročím, počas ropných kríz. Vtedy však na túto technológiu nebola vôbec doba – všetko bolo príliš drahé a vzdialené.
Dnes je situácia úplne iná a solárne sety sú už súčasťou nejednej slovenskej domácnosti. Áno, hoci v objeme produkovanej energie možno zaostávame za západnými krajinami, aj u nás sa fotovoltaika a solárne kolektory už pomaly začínajú presadzovať. Na tomto mieste je dobré povedať si hlavné príčiny, prečo sa oplatí do solárnych setov investovať už dnes:
- Obnoviteľný zdroj energie. Zásoby fosílnych palív nie sú neobmedzené. Vytvárali sa možno pol miliardu rokov a ľudstvo ich dokáže minúť za pár storočí. Slnko však na oblohe bude ešte minimálne zopár miliárd rokov, čiže z nášho pohľadu ide prakticky o nekonečný zdroj energie.
- Sebestačnosť. Energetická nezávislosť má dve roviny. Z pohľadu štátu sa naša krajina s budovaním solárnej infraštruktúry stáva menej závislou na dovozu surovín z iných štátov. Z pohľadu majiteľa domácnosti ide o väčšiu nezávislosť od elektrární a ich pravidelných faktúr.
- Zelená cesta. Enviromentálne dôvody môžu byť tie hlavné. Dokonca aj keď sa vám to finančne možno nie úplne po prerátaní oplatí – zelená politika nie je len móda, ale budúcnosť na našej ťažko skúšanej planéte. Skrátka, podporou zelených technológií sa staráme o naše životné prostredie. Aj keď možno technológia nie je ešte všestranná a niekedy potrebujeme aj klasickú elektricú prípojku, každou novou solárnou domácnosťou sa technológie pomaličky uberajú vpred.
- Prevádzka na odľahlých miestach. Solárne systémy sú relatívne samostatné jednotky a preto ich možno prevádzkovať napríklad aj na chalupe, kam nevedie elektrické vedenie a inak by ste boli odkázaní len na klasické generátory a elektrocentrály.
- Podpora štátu. Konečne sa rozhýbala aj Slovenská republika (zatiaľ nie možno v takom rozsahu ako by si obyčajní ľudia predstavovali, celkový strop je pevne daný), ale štát si uvedomuje potrebu solárnych panelov. Aj domácnosť môže získať dotácie na solárnu energiu, napríklad poukážku na zhruba dvetisíc eur (50 % z ceny solárnych setov, ktoré stoja väčšinou medzi dvomi až štyrmi tisíckami eur). Nové odvetvie v priemysle zároveň prináša tvorbu nových pracovných miest.
- Možnosť predávať prebytky do spoločnej siete. Pri správnom zapojení a príslušenstve je možné predávať vyprodukované a nespotrebovanú energiu do klasickej elektrickej siete – ide o tzv. „zelené prebytky“.
- Nehnuteľnosti sú pripravené. Základným predpokladom, aby ste si mohli fotovoltaiku alebo kolektory zohrievajúce vodu vôbec namontovať je – mať na to vhodný dom (a napr. vhodnú strechu). Dnešné stavby sú už dodávané ako nízkoenergetické, kvalitné izolované a zateplené, s plastovými oknami a dverami neprepúšťajúcimi teplo von.