Slováci sú uzimený národ

Izbová teplota nie je veličina, ktorá by bola exaktne daná nejakou medzinárodnou dohodou. Teda ak sa bavíme o domácnosti, v chémii a fyzike je táto teplota určená na 20 stupňov Celzia.

Rôzne zdroje uvádzajú rôzne teploty, ale väčšinou od 20 do 24 stupňov Celzia. Pochopiteľne, v zime je izbová teplota nižšia než v lete. Aj kvôli počasiu, ale aj kvôli tomu, že v zime nám prudká zmeny teploty (keď vyjdeme z vykúreného domu) môže spôsobiť minišok.

Veľa slovenských rodín je zvyknutých mať v zime termostat nastavený na 25 alebo aj viac stupňov – a pritom dokonca sedieť v obývačke v pulóvri. Ide však len o zvyk (alebo skôr zlozvyk) získaný dlhými rokmi. Pritom ekonomický rozdiel medzi 20 a 25 stupňami je pri kúrení enormný – hovorí sa, že každý stupeň naviac znamená ročné aj 100 euro naviac. Nehovoriac o tom, že v našich malých mestách a na vidieku vlastní veľa ľudí pomerne veľké domy.

Proti zvyku sa však bojuje ťažko, hoci vo vnímaní teploty existujú pozoruhodné psychologické efekty. Napríklad na jar sa nám presne tá istá teplota zdá ako teplo a vyjdeme von v tričku, kým na jeseň pri rovnakom čísle máme pocit zimy a dáme si už sveter. Zaujímavý je aj fakt, že v lete klimatizáciu nastavujeme na nižšie hodnoty ako kúrenie v zime. Hoci v zime potrebujeme získať desiatky stupňov a v lete „zraziť“ len zopár stupňov. Na klimatizácii veľmi šetríme (aj doma, aj vo firmách), kým pri kúrení si doprajeme.

Pritom pre zdravý spánok nám stačí mať aj osemnásť stupňov, málokto spí v zime bez prikrývky. Teplota závisí aj od vlhkosti vzduchu, ktorá je podceňovaným faktorom, pritom je pre zdravie tiež dôležitá (správna vlhkosť je okolo 45 až 50 percent). Najvyššia teplota by mala byť v detskej izbe. Čo robiť pre zdravie v zime – viac v tomto článku.

Ako sa dá v zime ušetriť? Napríklad starostlivosťou o radiátory – utieraním prachu a pravidelným odvzdušňovaním. Závesy treba zastierať, keď sa kúri. Nábytok by nemal stáť pred zdrojom tepla. Veľa sa dá ušetriť na žiarovkách – nižší výkon, alebo úsporné žiarivky. Ak je napríklad v obývačke veľa ľudí alebo v kuchyni sa dlhé hodiny varí, netreba veľmi kúriť. Pri používaní prídavných zariadení ako sú  elektrické ohrievače, dbajte na efektívnu prevádzku a nenechávajte ich zbytočne zapnuté. Rád na šetrenie je určite oveľa viac ako v tomto skromnom odstavci. Ak máte deti, vychovávajte ich k úspore a efektívnemu spravovaniu domácnosti – raz sa vám za to poďakujú.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin