Spitfire: Kentish Ale

Pivo pre anglických redneckov s vyjazdeným jazykom.

Na Ostrovoch sú na leteckú Bitku o Britániu veľmi pyšní. A tak pri 50-ročnom výročí začali v najstaršom pivovare Shepherd Neame variť Spitfire, pivko nazvané po slávnej stíhačke. Na etiketu napísali Bottle of Britain a prilepili veľký obrázok britskej vlajky – aby každému buranovi bolo jasné o čo ide. Pretože miestni gentlemani ho podľa všetkého asi nepijú.

Spitfire má dvojitú chuť – zo začiatku chutí zemito a po lacnom chmele, ako Topvar v 94-tom. No a potom nastúpi kávovina / karamel ako dojazd… a to je asi všetko čo sa dá napísať. Všetky aspekty piva sú sotva priemerné. Chabá pena, vôňa, vodové… Na Ostrovoch to bude asi lacný patok, u nás v Tescu to stojí asi 4 x toľko ako konkurenčné patoky. Vážne to nie je dobré pivo, tak na 2.5 hviezdičky z 5 – keď ste smädní, vypijete a neriešite, ak máte čas, tak radšej pohľadáte niečo iné.

Stíhačky Spitfire kedysi vyrábali v Coventry, v meste ktoré kvôli priemyslu Nemci najviac zbombardovali. Darmo sa Hitler vyhrážal, že za každú bombu hodenú na Berlín, oplatí to tisícovkou na Lodnýn. Coventry je ale úplne v inej časti Anglicka ako Kent, takže aj spriaznenosť s históriou je u tohto piva viac menej duchovná. Dnes v Coventry lenivo pracujú už len automobilky a aj tie vyzerajú, že to majú nahnuté. Možno keby začali Angličania variť poctivejšie pivá a montovať lepšie autá…?

O autorovi Zobraziť všetky články

admin