Štefan Moravčík Povesti o slovenských hradoch

V záhoráckej obci Jakubovo by ste Moravčíkovcov našli viac. Z jedného nenápadného chlapca vyrástol jeden z najväčších básnikov súčastnosti. Starý pán Moravčík je jedným z posledných, ktorí sa vedia hrať s naším jazykom a dokonca vymýšľať nové slová.

Kedysi vraj s Dušanom Mitanom propagovali erotiku v literatúre, v dnešnej prejedenej dobe už radšej číta severské detektívky. Desať rokov bol normalizovaný, nemohol písať, len utierať prach z kníh v knižnici. Vraveli sme, že je veľkým básnikom? Iste, patrí k starým puškám typu Hevier a Feldek. No musíme mu priznať aj plno prózy. O rodnom Záhorí toho popísal strašne veľa. Jeho najslávnejšie evergreeny sú knižky, ktoré vychádzajú viackrát po sebe. Knihy od básnika Štefana Moravčíka:

  • Povesti o slovenských hradoch. Pútavé príbehy o starých hradoch, keď ešte neboli ruinami, ale v rukách mocných hradných pánov.
  • Veselé potulky (po Slovensku, po svete). Literárna vlastiveda pre deti, ktorá sa číta skoro sama.
  • Moravianska venuša. Niektorí píšu o histórii chronologicky faktograficky, niektorí zase vo veršoch. Toto je veľmi príjemný druhý prípad.
  • Záhorácky raj. Ak chcete vedieť, prečo je práve kraj za Malými Karpatami pupkom sveta, skúste túto knižku.

Štefan Moravčík býval voľakedy rebel. Už ako zrelý šéfredaktor Slovenských pohľadov ešte stále privádzal mladé študentky do pomykova svojimi kvetnantými nápadmi. Dokonca si trúfol do slovenčiny preložiť Hrabalove diela (čo je ako keby sa niekto pokúšal preložiť Švejka). Prekladal aj Shakespeara alebo uhládzal texty pre Národné divadlo. Veľký znalec histórie (ostatne, vyštudoval dejepis a filozofiu) považuje za barbarstvo, keď si básnik nájde normálne zamestanie. Básnik má byť podľa neho robotníkom, ktorý stláča a hnetie dužnaté slovo z plnej reči, aby konečne pustilo šťavu, aby sa nerozplynulo v dudlavej mlčote.

Dôvod, prečo je stále v čítankach na základných školách a prečo ho v súťažiach recitujú školáci je ten, že sa spisovateľ vždy vedel vrátiť nohami na zem. Verše pre deti alebo trebárs rozprávky či vtipné detské anekdoty mu vždy išli najlepšie – a preto sa z učebníc zrejme dlho nevytratí. Básničky tohto pána idú pod kožu veľmi ľahko.

 

O autorovi Zobraziť všetky články

admin