Guláš

GulášVerklík s menom Superstar dohral.  Zase raz – a možno nie naposledy. Kto potiahne kľukou nabudúce?

Projekt Superstar, to je taký dlho odležaný guláš, ktorý kedysi niekto neuvážene šéfkuchárovi raz pochválil, a od tej doby je na stole len jedna vec. Z času na čas niekto požartuje, že by si dal aj niečo iné, ale televízie odvrknú – na žer, však ti to chutilo desať rokov, čo myslíš, čo by deti v Juhoslávii za to dali, keby mali cez vojnu takú fajnovosť.

Guláš je vraj tiež najlepší až na druhý deň. Ale v telke to už trochu preháňajú – televízna veda predsa vraví, že treba ísť s dobou a sem-tam seriály obmieňať. U nás tuším nesledujeme trendy. Hltajú všetci Jednoduchú Máriu? Tu máte Esmeraldu s rascou a feferónkami na 600 časti a pozerajte do aleluja, kým nedôjde do módy dramatický Milionár alebo Braňo Mojsej neprerazí s prelomovým softporno projektom.

Na módny výstrelok pre dvanástky je skrátka Superstar deduško, resp. babička. Spočítajte letokruhy krutému Paľovi a hneď viete, koľko sezón sa už vysiela relácia, s ktorou sme tak dlho žili a ktorá poskytovala životodarnú vlahu našim plytkým životom. Čo sme sa nasmiali, keď tučná Katka Koščová rozprávala vtipy, čo sme si poplakali, keď Zdenka Predná ťahala Baladu o vodných stavoch do výšky. O interpretoch sme vedeli všetko. Že Robovi Miklovi strašne smrdia nohy, že Cmoro chcel byť ako Dalibor Janda, alebo že ten malý počerný, čo nikto nevedel ako sa volá, si maľuje oči od jedenástich.

A teraz to zase jedna vyhrala a v novinách už píšu, že je to dáke klišé a že už jej ani poriadny album nevydajú. Že zemiaky sa už celé rozvarili a že už konečne by televízie mohli zahusťovať obyčajnou múkou ako v reštikách. A vôbec, kde je bobkový list? Verní diváci spustili na stránkach Markízy paľbu, akí sú znechutení a že to konečne skončilo (v preklade do normálneho jazyka – čumeli sme na to celý čas :)) alebo že to bolo zase nechutne uplatené Čechmi, aby zase vyhral ich kôň. Poprípade židoboľševickými slobodomurármi. Slovenský divák má vždy jasno.

Je päť základných druhov korenia, ktoré musia byť v guláši. Sem-tam tam niekto nastrúha niečo iné, sem-tam žďubne z tých farebných zahraničných guličiek z dovolenky, ale guláš je guláš a recept je ustálená vec. A ani správny pomer prísad nestačí, kuchár musí mať cit a odhad pokrového profesionála, musí to byť majster, hoci ide len o sedliacku kuchyňu.

A to v Superstar už nefunguje. Už nestačí farebná scéna, pár zombíkov v roli moderátorov a zástup nadšených deciek, ktoré si myslia, že sa spevom vyriešia do konca života. Niekto miesto čerstvých pokrájaných paradajok leje do guláša rajčinový pretlak, alebo aspoň lečo od babky. V československej Superstar už do toho nasilu pchajú geneticky upravené zhnité šupky od rajčín – a svetu div se, konzumentom sa robí nevoľno. Pravidlo, že cibuľou a cesnakom sa nikdy nič nepokazí, v televízii nefunguje. Obzvlášť, ak už obe komodity zhnili už pred nejakými 7 – 8 rokmi. Riešiť či k tomu knedľu alebo chleba nemá zmysel. Radšej štyridsať minút reklamy.

Ku dobrému gulášu treba pivo. Najlepšie rovno do základu, na zjemnenie chuti. Alebo aspoň do ruky, lebo ako vraví reklama, chlap varí guláš jednou rukou a v druhej vždy niečo drží (keď už nie rovno tú hnedú fľašku).  Do Superstar sa ale pivo nehodí. Je to presladená farebná brečka pre malé deti, z ktorej sa im kazia zúbky. Tie dospelácke, čo už druhýkrát nenarastú. Tak a hľadaj si teraz robotu, milá víťazka talentovej realityshow.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin