Žiwell Hazy Daisy

Najlepšie sa recenzuje priamo pri zdroji. Teda skoro.

Žiwellov som už čo to popil a v piešťanskom pivovare Žiwell pri Sĺňave som stále nebol. A platí to aj po dnešnej recenzii :). Ale bol som zato v Klube Žiwell, ktorý je v Piešťanoch pri parku.

Na hlavnom obrázku svieti v obyčajnom pohári to najlepšie: Hazy Daisy, schopná päťnástka, označená ak NEIPA (New England IPA). Predstavte si krásne jarné počasie, skoro 30 stupňov cez deň, podvečer príjemné voľno – niet divu, že mi toto vyvážené po citrusoch voňajúce pivko padlo. Bolo tak stredne hutné a penivé, ale dobré.

Žiwell Červená Veža

No a potom tu máme Červenú vežu. Mala by to byť polotmavá dvanástka, a keďže stála o euro menej, predpokladám, že má ísť o hlavného koňa, ktorého sa vyčapuje viac. No a toto pivo – mi sadlo zle. Vraj je navarené zo šiestich sladov… ale čo z toho, keď som v tom pive cítil od začiatku do konca jemný čpavkový odér… smrádeček, ktorý je polovici štamgastov ukradnutý, ale ja ho strašne nemám rád. Možno je to tým, že pivo bolo nefiltrované a nepasterizované a nestačili ho predať dosť rýchlo? Neviem, možno som len rozmaznaný.

No a nakoniec, fľaškový záver. Vandal. Štrnástka. Americká IPA (trochu mi príde štýl s názvom American Indian trochu prekombinovaný, ale o to tu vôbec nejde). Na IPu mi prišlo pivo trochu obyčajné… nejak nerezalo, ani nebolo horké… Povedal som si, že to možno bolo tými pivami pred tým, čo som vypil. A tak som si dal ešte raz Vandala v neďalekej Trnave, v podniku zvanom Rotunda, kde majú grilované veci a šaláty po 10 a viac euro. Je to moc pekný podniček v peknej historickej rotunde Spiegelsaal.

Naletel som na reklamu na Facebooku, kde písali zoširoka o novootvorenej terase a posedení s pivkom Žiwell. Keď som prišiel, Žiwell nebol čapovaný, iba Bernard. Žiwella mali vo fľaškách… nuž som ukázal na Vandala. Čašníčka potom prišla a poznamenala, že ho „nemajú vychladený“. No, vychladený ako vychladený. Chudák Vandal chutil ako keby sa tam vystavený na kredenci piekol na slnku už niekoľko storočí. Bol teplejší ako filmy s Jarom Slávikom. Tuším, že som dostal práve to vystavené pivo. Keby tam mali zaprášenú vitrínku, tak by bola fľaška zaprášená, ale mali to položené iba na výčape. Samozrejme, že som ani nemukol, zato sa môžem vybúriť v blogu :).

Keďže ešte nie som starý korheľ, teplé sifylitické pivo, ktoré vymočil pes so žlčníkovým záchvatom, mi v peknom počasí veľmi nereže :). Zdá sa vám, že som príliš náročný? No, ak si kúpite 3 deci piva za 2,60 eura, máte právo požadovať, aby bolo aspoň v akom takom stave… V Trnave v poslednom čase pribudlo pomerne dosť pekne nadizajnovaných historicko-hipsterských kaviarní – ale zabúdajú, že o pivo sa treba starať ako o deti. Svojich potomkov by ste predsa tiež nenechali variť sa na svetle.

Žiwell Vandal 14

O autorovi Zobraziť všetky články

admin