Sessler svetlý 20°

Sto rokov bola Trnava bez vlastného pivovaru. Mesto obklopené žitnými poliami, pitnou vodou a voľakedy aj neďalekými chmeľnicami. 

Až v 70-tych rokoch „za komunistov“ začalo mesto zase chrliť svojich Trnavanov, neskôr Hordenov a Barbakanov (a áno, navzdory tomu, čo vravia miestni patrioti, mimo trnavský región sa o týchto značkách nehovorilo veľmi s nadšením). Zlatý vek pivovarníctva v Trnave – to bolo naposledy ešte tak za Turka a prvých Habsburgovcov.

Dnes je trnavské pivo Sessler a práve jeho svetlú „dvadsiatku“ tu dnes recenzujeme.

Meno pivovaru Sessler je podľa chlapíka, ktorý v meste založil pivovar číslo dva pred 250 rokmi. Pivovar má inak na svojej webovej stránke sessler.sk chybu, keďže sa tam píše, že starý Sessler pivovar kúpil 5 rokov po tom, čo v skutočnosti skrachoval :). Ďaľšia chybička je, keď dvadsiatku uvádzajú na tej stránke ako 20% Sessler Svetlý špeciál a nie ako má byť – Sessler svetlý 20° (7,5 % alkoholu).

Ale nechajme už chudáka chybujúceho webmastera, inak má pivovar celkom dobrú prezentáciu a okrem vlastnej reštaurácie dostať pivo aj inde v meste. My sme si ho dopriali v bare Krym na pešej zóne, čo je napoly pizzeria a napoly študentská terasa (teda aspoň predpokladám, že tam chodia študenti, keď na ceduli visí oznam, že poldeci liehoviny pre študujúcich stojí 50 centov a za každých minutých 80 euro je fľaša vodky zdarma).

Prvá vec po napití nás napadlo to isté, čo zahlásil pán Košťál z Dědictví v luxusnej reštaurácii. Naozaj – kukol som si akúsi recenziu na nete, kde autor napísal, že pivo je veľmi ľahúčko cítiť sladom a skoro vôbec nie alkoholom  ako to u tohto typu býva. No a u nás to bolo presne naopak. Ozaj sme pili to isté? Nám sa zdal tento Sessler sladký ako keby do neho sypali cukor (ale asi nie, keďže v zložení nie je) a aj alkoholová aróma bola dosť výrazná. Škoda, že sme si to zabudi vyskúšať aj svetlú 11,5-ku.

Aby nedošlo k mýlke – že je to sladké a silné, nie je na závadu. Pivo bolo veľmi dobre piteľné, čisté, dobré, vkusná medová farba, aj pena sa ako-tak držala, na to, že nebola najhustejšia. Akurát také ťažké, že viac po sebe ich asi málokto zvládne. Nám sa bruchá pekne nafúkli, ale možno to bolo aj z tých Radegastov, s ktorými sme Sesslera pre istotu poliali v susednej krčme :). Sessler dvadsiatka stál 1,70 eura, síce sa na tej istej pešej zóne dá zohnať pivo aj za 80 centov, ale za kvalitu by si ozajstný pivár mal rád priplatiť.

Tento Sessler má pochopiteľne veľmi nízku dobu spotreby, len pár dní, takže je treba ho piť začerstva. Vraj nie je chemicky upravovaný ani filtrovaný. Hrdý člen slovenskej pivobrany. Myslíme, že právom.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin