Upgrade film 2018

Za málo peňazí veľa peňazí. Poctivé hardcore scifi, o ktorom premýšľate aj keď odídete z kina.

Taký nenápadný filmík… žiadna reklamy, ani trailery nikde nedávali. V kinách to ani veľmi nevysielajú – pritom je to taká pecka! Film mal rozpočet nejakých 4 milióny dolárov… to je na americko-austrálske pomery zhruba niečo ako undergroundový nezávislý študentský projekt. Rozamunda Pilčer má väčšie rozpočty, keď chce ukázat stareckú lásku na jachte.

A na Upgrade je to aj vidno – prakticky ani jedna wow grafická scéna… pohľad na scifi mesto na začiatku filmu (a traileru) je asi jediná grafická robota na filme :). Jedno scifi auto si zahralo asi viac áut :). Lacní herci – napodobeniny drahých hollywoodskych hviezd – inak, Austrálčan Leigh nielen vyzerá ako Tom Hardy, ale sa aj tak ksichtí… určite by si zaslúžil väčšiu výplatu. Scenár pôsobí tiež lacno. Chlapík ide po vrahoch svojej ženy, ehm ehm. Navyše je ako cez kopirát ako ten z Ja robot, staromódny cap odmietajúci elektroniku. Lenže.

Lenže scenár nie je lacný, ale ozajstná poctivá sci-fi. Vyninikajúco vypointovaný, bez postáv navyše, bez vaty, všetko drží pokope, zvraty, záporáci s hĺbkou, veci zapadajú do seba. Tento film sa podaril. Ústrednou témou je umelá inteligencia, ktorá sa naučí myslieť sama o sebe – čiže čosi ako Blade Runner, Terminátor, Matrix… alebo starý Karel Čapek, ak chcete. Celé to dáva zmysel, je to inteligentne a úsporne vymyslené a za iných okolností by sa tento film mohol stať klasikou. Navyše, film má niekoľko silných momentov, ktoré diváka nadchnú (ak má rád žáner a znesie trochu krvavej mäsiarčiny).

Ochrnutý chlapík dostane do krku čip, ktorý mu pomáha ovládať telo… Prečo nie?

O autorovi Zobraziť všetky články

admin