Tekovská medovina

Z Agráču sa nám síce (ešte v minulom tisícročí) stal taký veľký jarmok, ale stále na neho radi chodíme. Na prácu poľnohospodárov sa totiž veľmi radi dívame. Tento rok neboli ani kolotoče, jeden veľmi pekný pavilón a to je asi tak všetko. Čo sa tam tá pani ministerka trtošila dva dni :). Ale poďme k nápojom, ktoré nás zaujali.

Tekovská medovina. Ako vidíte hore, medovina nesmie chýbať žiadny rok. Najviac nás oslovili tieto pohľadné fľašky, ktoré by ste rovno niekomu kúpili na sviatok. Medovinka s rôznymi príchuťami, autorovi článku najviac sadla orechová. Tento nápoj sa cucká pomaličky a s príslušnou kultúrou – však sa tie včely na tom aj narobili.

Sajder Divá včela a Zakázané ovocie

Sajdery Divá včela a Zakázané ovocie. V stánku od Smoleničanov, kde sme minulý rok mali medové pivo, sme siahli po tejto dvojke. Sajdre (cidery) to majú na Slovensku ťažko – medzi burčákom, pivom a domácou pálenkou sa ťažko hľadá medzera. Jablková šťava a chmeľ, na to pozerajú Slováci podozrievavo. Do jedného pridali med a do druhéh višňovo-ríbezľovú šťavu… lepší variant je asi jednička, med predsa len krotí tú kyslosť. Mimochodom, tieto nápoje nebudú nikdy osviežujúce, keď ich majú v 30+ teplote položené celý deň na slnku.

Levanduľový likér

Levanduľový likér. Pre nás novinka, ale inak to vraj predávajú aj v Tescu. Tento rok nebudeme recenzovať pálenicu v skanzene, ale pristavíme sa tu. Poomáľali sme to čudo na jazykoch a zhodli sme sa, že to chutí ako vetrové cukríky. Verdikt je teda jasný – až budeme v zime trpieť angínami a chrípkami, minikališteky tejto medicíny možno sem-tam prídu vhod.

Hop Grup Lemon IPA

Hop Grup Lemon IPA. No a nakoniec, aj jedno pivo sme museli zaradiť do výberu (jasné, že neostalo iba pri jednom). Hop Grup je mladý craft pivovar s mladými chalanmi autormi a zaslúži si podporu. Na reklamnej ceduli si píšu, že od roku 2013 navarili už 60 pív. Tu by sme im dali jednu dobrú otcovsko-priateľskú radu – nesústreďme sa na kvantitu, na hordu všelijakých marketingových názvov a úderných noviniek. Menej je niekedy lepšie. Aj táto lemon IPA je dôkazom – veľmi sa totiž nelíši od ostatných pív svojho druhu. Ak v nej mal byť citrón, tak ho cez ten citrusový chmeľ, ktorý sa dnes dáva asi aj do pracieh prášku, nebolo cítiť.

 

O autorovi Zobraziť všetky články

admin