Ak ste si nevšimli, že politici lžú, pravdepodobne vám ušlo, že ráno vychádza slnko. Politici, skresľujú, prekrúcajú, zavádzajú, vytŕhajú z kontextu, nehovoria pravda. A nie o takých malých veciach „kde je to povolené“ (napr. nevyniesol som koš, lebo čakám na smetiarov = nechce sa mi). Politici klamú, klamú, klamú… a keď ich odhalia, začnú na staré lži lepiť nové lži, je jedno či prepracovanejšie alebo hlúpejšie. Prečo je to tak?
- Politici sú narcisi. Arogantní a zameraní na seba. Plávajú vo vlastnej sebadôvere. A v oveľa väčšej miere ako zvyšok populácie, alebo v iných povolaniach. Politika je prakticky umenie klamať a nebyť za to postihnutý. Vtedy hráte hru dobre. Čím vyššia inteligencia, tým väčší priestor pre uveriteľnejšie klamstvá.
- Niektorí klamú zo zvyku. Notorické luhanie znamená, že klamár presvedčí sám seba o pravdivosti vlastných výrokov, lož a pravda sa mu dokonale zlejú a on sa cíti pohodlne ak ich neoddeľuje.
- Spoločenská akceptácia lži. Funguje krásne napríklad v reklame. Lživá reklama je dobrá, pretože pomáha predať náš produkt. A politika je veľmi výnosný produkt. Politici majú miliónkrát vyskúšaná, že príjemná lož je oveľa obľúbenejšia ako nepríjemná pravda.
- Voliči nechcú počuť pravdu. Pravda – zraňuje. Je nepríjemná. Ohrozuje niekedy vašu konzistenciu, váš svetonázor. Politici nechcú byť nikdy poslovia zlých správ a preto na oznam niečoho hodne zlého pošlú zvyčajne nejakého poskoka (ako keď napríklad mierovú zmluvu v Prvej svetovej vojne poslali Maďari podpísať ani vlastne nevieme koho). Volič ochotne volí politika, ktorý síce klame, ale klame v záujme voliča.
- Priznanú lož ľudia neodpúšťajú. Ak by sa našiel blázon, ktorý pripustí, že klamal, bude s týmto faktom konfrontovaný do konca života. Ľudia totiž neodpúšťajú úspešným a určite nie tým, čo lepšie zarábajú.
- Politici vedia, že ich nasledovníci im uveria nech sa deje čo sa deje. Politik a jeho volič obývajú jednu a tú istú bublinu s nepriepustnou membránou, je jedno, že politik to robí iba na oko a pre zisk – časom do vlastného bahna zabŕdne viac a viac.
- Tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou. Tento cynický výrok nacistického propagandistu funguje.. a funguje aj v demokraciách. Z klamstiev, ktoré nie sú účinne vyvrátané, sa po ich opakovaní stáva folklór.
- Lož je správna, ak slúži správnemu cieľu. Napríklad – ponížiť a uraziť protivníka, ktorého nemáme radi. Ochrániť milovaného pána predsedu. Ochrániť nelegálne bočné zisky. Nehovoriac o tom, ako si dokáže politik ospravedlniť to, keď náhodou verí, že koná dobro.
- Evolučné tiky mozgu. Napríklad Semmelweisov reflex núti človeka k popretiu nových informácií, ktoré spochybňujú zaužívané názory. Dunningov-Krugerov efekt je nesmierne rozšírený medzi politikmi aj voličmi – nekompetetný a neschopný laik v odbore má oveľa sebavedomejšie tvrdenia ako skutočný odborník v odbore. A tak ďalej.
- Machiavellistické teórie. Ak chcete v politike niečo dosiahnuť, pravdou a láskou to nejde. Dejiny politiky sú dejinami luhania a úspešných luhárov.
Z tohto jednoduchého článku, dúfam, ctený čitateľ, vyvodil ešte jeden záver: nielen politici sú tí, čo klamú, palivo im dodávame my všetci okolo – tým, že podporujeme klamárov a svojím správaním ich do klamania niekedy tlačíme.