Krtko

Krtkov máme radi v rozprávkach, ale ak ho objavíme v záhrade – nuž radšej by sme boli, keby si na svoje hrabanie našiel radšej inú záhradu.

Krty sa najlepšie cítia v mäkkých kyprých pôdach. Preto ich lákajú naše zúrodňované polievané záhradky so vzdušnou pôdou. Ich domov sa rozprestiera na ploche niekoľkých metrov štvorcových pod zemou. Obývajú jednu hlavnú chodbu a niekoľko bočných, kam vyrážajú za potravou. Krty sa živia výlučne hmyzom a červami. Nežerú vôbec zeleninu ani ovocie, takže týmto spôsobom nám neškodia.

Ak máte obžraté plodiny, tak váš problém sú hraboše – tie žerú výlučne rastlinnú stravu. Tunely hrabošov občas vidno ako tenké vyhrabané stučky na povrchu, krta zase spoznáte podľa kopcovitých „krtincov“. Na oboch výborne funguje odpudzovač krtkov.

Krty sú skoro slepé a z tunelov skoro nikdy nevystupujú. No i tak sa vám môže uprostred zamračenej noci stať, že váš pes breše na krta, ktorý sa ktohovie prečo vydal na čerstvý vzduch na výzvedy. Niekto síce tvrdí, že žraním hmyzu a prevzdušnovaním pôdy môžu byť krty užitočné, ale žiadny hospodár s tým nesúhlasí – krty podrývajú korene rastlín, ktoré tak uschnú.

No hlavne, správny gazda by sa mal obávať ich premnoženia – samica krta môže mať až 10 malých krtkov ročne, ktorí sa nikam neodsťahujú a zostanú kopať tunely v okolí svojho rodiska. Takto postihnutá záhrada sa zmení na rozbombardované pole plné malých kráterov.

Čo na nich platí

Krty majú skvelý sluch a čuch, preto sa ich ľudia pokúšľajú hlavne odplašiť zo záhrady (napríklad aj pyrotechnikou zapaľovanej v ústí tunela) alebo chemicky vydymiť (polievaním karbidu vápnika). Benzín, zapálená nafta… tieto postupy nie sú ekologické – kontaminujú vám pôdu. Niektorí ľudia veria, že je lepšie namočiť handru do ricínového oleja a strčiť ju do krtinca – olej v záhrade neškodí a krty ho nemajú v obľube. Alebo napríklad môžu krty lákať do vašej záhrady mačky, ktoré vydržia veľmi dlho striehnuť na korisť (a potom sa prídu pochváliť úlovkom).

Hovorí sa tiež, že krty nemajú radi aromatické kvety ako narcisy a nechtíky, alebo cesnak, zeler či kôpôr. Veľmi prostý recept je strkať mu do dier psie a mačacie chlpy (alebo dokonca ľudské vlasy) – tých sa v domácnosti nájde dosť. Určite ste sa už krta pokúsili vytopiť s hadicou, keď ale pôda saje dobre vodu, tak sa vám to nepodarí. Existujú desiatky tipov na vystrnadenie krtkov, niektoré sú mierne povedané, pritiahnuté za vlasy. Napríklad dupať po zeme, strkať do zeme pomarančové šupky, cigaretové ohorky, výluh zo žihľavy alebo psie exkrementy.

Pri kladení nového estetického trávnika môžete niekoľko milimetrov pod neho umiestniť sieťku, takže sa krk neprehrabe až hore. Krta môžete dokonca chytiť do lacnej valcovitej pasce, pokochať sa pohľadom na neho a odniesť ho ďaleko od domu – ale nie to veľmi efektívny postup. Je treba sa zameriavať na krtove slabiny, čiže spomínaný čuch a hlavne sluch. Plašič krtkov pracuje s vysokým ultrazvukom, ktoré krty neznášajú (poprípade všeobecne zameraný odpudzovač hlodavcov).

Ak sa vzdáte a krta akceptujete (trebárs veríte, že záhradky by nemali byť upravené, ale divokejšie ekosystémy), pamätajte, že sa vám susedia nemusia poďakovať – krty totiž nepoznajú hranice medzi pozemkami a ploty ich nezastavia.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin