Baywatch posádka

Baywatch posádkaSlnečné pláže, červené plavky, záchranarky s bujným poprsím a plavčíci s kockami na bruchu. Takto nejak sme v 90-tych rokoch dostávali televízny Kurz prvej pomoci.

Občas sa zíde vedieť ako dávať dýchanie z úst do úst, aby nám pri tom neprekážali silikónové päťky. Seriál Baywatch vznikol takmer pred 25 rokmi (v roku keď sme u nás v budajkách na hlavách odvolávali protosúdruhov). V americkej televízii si to vtedy odkrútila jedna neúspešná séria a tam to malo ostať. Ale David Hasselhoff si povedal, že svet potrebuje jeho chlpatú hruď a tak sa stal producentom / hlavnou postavou ďaľších desiatich sérií. Skončilo to až na Hawaji v žltých plavkách.

Okrem Mitcha Buchanona (D. Hasselhoff) vydržal hrať v celom seriáli len fúzkatý Newmie (povolaním hasič). Záchranarky sa priebežne obmieňali, pretože predsa len nikto nemladne a herečky po 30-tke sa na kalifornské pláže akosi nehodia :) . Ako vidno na obrázku s Nicole Eggbertovou, niektorí ľudia búrajú biologický mýtus, že ľudské telo prestáva rásť na konci puberty.

Baywatch - Nicole Eggert (Summer)

Spočiatku to vyzeralo na normálny akčný seriál. Zachraňovalo sa, jazdilo sa na žltých člnoch a štýlových žlých džípoch so surfami miesto strechy. Až neskôr sa z deja stali tristné, banálne a večne sa opakujúce trapošiny prekladané nájazdami kamery na zadky záchranárok s psychologickými vložkami alá Tak ide čas.

Posádka predtým a potom

Medzi hercami vôbec nedominovali na začiatku babes (manekýny s plastickými prsiami krútiace zadkami pri behu po piesku). Naopak, bol tu starý dedko v uniforme, dvaja stredne starí záchrári bez kociek (Craig a Mitch, ale Mitch mal aspoň chlpy na hrudi), vyslúžilá záchranarka Jill, ktorá miesto pôvabov oplývala skúsenosťami (po 18 dieloch jej žralok našťastie akože žralok odkusol nohu a zo seriálu sa porúčala), černoch policajt, otravný syn Hobby a krpec Eddie, ktorý mal o hlavu vyššiu frajerku.

Práve Shaunie (Erika Eleniak – určite si pamätáte jej melóny z prepadnutia v Pacifiku, kde príroda nevkročí, skalpel chirurga pomôže) bola na začiatku o tom, na čo sa Baywatch neskôr zvrhol – bábika v plavkách, ktorá priťahuje pohľady mužských divákov a umožňuje seriálu na seba zarábať. Dodnes si pamätám na prvú epizódu, keď akože došla vyľakaná na konkurz k Lifeguards v bikinách a Mitch jej povedal, že musí mať aspoň také plavky, aby sa tam zmestilo záchranárske logo.

A tak sa spustil kolotoč neustáleho rozširovania úloh týchto „herečiek“ v seriáli. Skákali z móla, sprchovali sa, liezli z trosiek po zemetraení, zneškodňovali atómové bomby (obzvlášť nasprostastý diel), natriasali výbavou pri pobrežnom behu a za každých okolností sa tvárili super profesionálne a zodpovedne za životy ľudí na plážach. Pláže boli spočiatku preplnené tisíckami ľudí, ale pretože také natáčanie bolo veľmi drahé, časom sa na pláži presúšali maximálne desiati štatisti (povinné zábery na tínedžerky v bikinách – zozadu). No, a aby to pozerali aj baby, tak tam natlačili kvázi „hercov“ s vypracovanými telami v červených trenkách (toto mali púšťať súdruhovia v Ost bloku cez štrajky a nie Angeliku), ktorí vraj dokázali čítať scenár bez pohybovania perami.

Baywatch prvá séria

Nuž, herci sa dosť menili a z tých neskorších si asi nikto nikoho nepamätá, predsa len to neboli naozajstní herci. Určite ale viete, že na seriáli vyrástla Pamela Andersonová, alebo taká Yasmine Bleethová, či Carmen Elektra. Dosť dlho sa tvorcovia držali taktiky, že v seriáli treba aj jednu škaredú záchranarku (zrejme pre intelektuálnu časť publika). Dosť dlho túto rolu hrala fiktívna postava Stefanie Holden, ktorá sa nikdy neobjavila v dvojdielnych plavkách. V jej prípade by to nemalo zmysel – predsa len mala rovnejší hrudník ako všetky ostatné postavy v seriáli vrátane mužských. Doslova.

Kult

Seriál sa stal symbolom 90-tych rokov. Pamätáme si ho veľmi dobre, napriek tomu, že v podstate nešlo o žiadny zázrak, len pekné slnečné predstavenie so sexi ľudmi a dobrým koncom. Herci dnes už pomerne zostarli, čo by ste čakali. Teda, najmä u dám je to viac vidno :). Dnes už majú väčšinou tak 45 až 50 rokov. Normálne by si človek na ne ani nespomenul, keby Pamela nehrala sprostú ťavu (sama seba) v Boratovi alebo bulvár by donekončena nerozoberal rozbitú zmlátenú tvár Donny D’Errico. Poprípade každá z herečiek nemala „to“ video na pokútnych stránkach.

David Hasselhoff (predtým známy ako Michael Night z Knight Ridera, neskôr ako vyslúžilý opilec a porotca z talentových súťaží) si v seriáli robil aj promo svojej speváckej kariéry. Jeho pesničky a klipy doteraz nechápem…. niektoré sú vážne dosť zlé.  Úvodná skladba zo seriálu Baywatch je ale legendárna a ikonická. Každý, kto má home-video z dovolenky si pesničku Save mi určite vkladá do svojich záberov. Mimochodom, na niektorých DVD-čkach je opening úplne iný, Above the Waterline (video nižšie) a ten nie je ani trochu dobrý.


 

O autorovi Zobraziť všetky články

admin