Bollywood má 100 rokov

Bollywood má 100 rokovMáj 2013, hokejisti to tentokrát prešli a súdruhovia si k sviatku práce chystajú nové úrady na sledovanie obyvateľstva. Je čo oslavovať? Samozrejme. 100 rokov od vzniku prvého indického filmu.

Film sa volal Raja Harishchandra (kráľ Harišchandra, vraj aj Ghandí chcel byť ako on) podľa starovekých eposov Rámajána a Mahábhárata. Keď ste to nečítali, nezúfajte, jediný o kom viem, že ovláda sanskrit je Indiana Jones a ten už je na odpočinku. Snímok bol celý nemý (ako inak) a natočil ho istý Dadasaheb Phalke, miestny Ejzenštejn.

Vyšiel 3. mája 1913 – len pár mesiacov po tom, ako v konkurenčnom Hollywoode postavili prvé filmové štúdio. Zaznamenal komerčný úspech – a to je čo povedať vzhľadom na to, že dlho existovala len jedna kópia :). Niektorí vravia, že prvý indický film bol Shree Pundalik, ktorý vznikol skôr. Ale jeho kameramanom bol Brit a zostrihal ho až v Londýne (kameraman bol vtedy dosť dôležitý, keďže celý film sa kamera nehýbala a bola fixovaná na jeden bod).

Ak si myslíte, že tu napíšem čosi o deji tohto lokálneho veľdiela, tak vás musím sklamať. Zápletku tvorí klasický náboženský príbeh, kapitána Dabača ani sezónne lesné robotníčky, tu nenájdeme. Zaujímavosťou je, že autori riešili podobnú dilemu ako starovekí Gréci – či je morálne nechať ženy hrať ženy. Takže hlavnú krásavicu tu napokon zahral mládenec s jemnými rysmi, nejaký miestny Justin Bieber.

O existencii Bollywoodu západný svet dlho netušil, len sem tam nejaký vzorný sovietsky občan zajedal vodku s klobásou pri sledovaní hindskej produkcie. Preto ani západní autori dlho netušili, ako brutálne, často a amatérsky kopírujú Indovia ich prácu. Nuž, Indovia neplatia dane a nevedia, čo je to copyright. V moderných dejinách filmu sa to už o čosi zlepšilo, predsa len Indovia majú radi, keď sa vo filme od začiatku do konca tancuje a od toho našťastie už západ upustil. Súdne spory medzi štúdiami na rôznych stranách oceánu sú stále v plnom prúde. Však už len ten názov Bollywood je kópia – Bombaj (dnešný Mumbaj) a Hollywood. Prvá kópia bol bengálsky Tollywood :).

Zlatú éru zažil Bollywood v čase získavania nezávislosti od Británie. Dnes majú tunajší filmári naopak k dispozícii o dosť väčšie rozpočty a preto si môžu trúfnuť aj kopírovať Matrix skrížený s Terminátorom s efektami na úrovni Hollywoodu s mierne šibnutejšími nápadmi. Stále platí ale, že z jednej kopy peňazí radšej spravia miesto jedného poriadneho slabších desať filmov, hlavne nech to pekne hýri farbami a tancuje sa tam.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin