lucasarts

 

A to sme sa báli, že Disney po kúpe celoživotného diela Georga Lucasa prinúti Myšiaka Mickeyho chopiť sa svetelného meča a vstúpiť do rádu Jedi. Nie, temná stránka sily rúbe oveľa hlbšie. Disney definitívne ovládli sily Imperátora.

Štúdium LucasArts sa zatvára – na ulici sa ocitlo 150 kľúčových zamestnancov. Biznis je vraj stratový. Na nové projekty ako je konečne dospelejšie a temnejšie Star Wars (1313 a First Assault) možno môžeme zabudnúť. Disney si nechá LucasArts už len ako značku, ktorú najskôr nalepí na nejaké lacné šuvixy alebo za tučnú odmenu prenajme niekomu inému.

Tak to vidíte. Disney, firma, ktorá sa 10 rokov nezmohla na jeden dobrý film alebo hru a ktorú musel zachraňovať Pixar, teraz potápa LucasArts, ktorý tu s nami bol 30 rokov. Na vysvetlenie: Pixar bol pôvodne iba pobočkou LucasArtsu, na ktorú Veľký George nemal čas…

A tak svet mladne, starí odchádzajú a ich miesto musia zastať mladí. Ako Jediovia si musíme v nemej zlosti na amerických obchodníkov pripomenúť: „There is no passion. There is peace.“

LucasArts sa k počítačovým hrám dostal cez Atari systém a vytvoril hry, na ktoré si dnes už nespomenieme. Naprieč celou ich tvorbou sa tiahlo niekoľko štandardov – vždy krásna grafika a zvuky, úžasná výprava. Ale hĺbka, vybrúsené myšlienky a dávka srandy prišli až koncom 80-tych rokov s prvými adventúrami. Maniac Mansion bol prvý správne šibnutý kúsok a nie posledný. Potom prišli veci Monkey Island s legendárnymi slovnými súbojmi, Sam and Max a ako inak  – adventúry s Indiana Jonesom. Uspokojme sa so suchým vymenovaním – predsa nie  je možné tieto veci opísať v pár riadkoch.

V 90-tych rokoch sa už LucasArts začali naplno venovať Star Wars franšíze. TIE fighter simulátor, killovačka v Dark Forces, The Dig (kde prvýkrát v hre experimentoval Steven Spielberg) a tak ďalej a tak ďalej.

Túto kravu si zarezal Disney? Zhoríš v pekle…, ba vlastne…;…; (výdych, nádych), Niet emócií, je iba mier. Niet nevedomosti, je iba poznanie. Niet vášne, je iba pokoj. Niet chaosu, je len harmónia. Niet smrti, je len Sila. Duch LucasArtsu prežije.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin