Albert Einstein

Albert Einstein„Oženiť sa s vlastnou sesternicou? Prečo nie? Dvorenie bude ľahké, nevesta nedostane šancu odmietnuť, maželka bude z „dobrej rodiny“ a veno ostane doma,“ povedali si mnohí slávni muži v minulosti. Napríklad Albert Einstein, Charles Darwin alebo Thomas Jefferson.

Vynechajme na moment dynastiticko-monarchistické pletky a zvyklosti „šľachty“ . Tí sa oddávali odnepamäti najmä medzi sebou a gény zvonku prinášala len politika. Je to tak od staroegyptských faraónov až po dnešnú anglickú kráľovnú Alžbetu II., ktorá sa vydala za vojvodu Filipa z Edinburgu, princa, ktorý sa sa nemôže stať kráľom. Bratranca z tretieho kolena.

Istý profesor Robin Fox sa preslávil tvrdením, že v najstarších dejinách novodobých ľudí bolo až 80 percent manželstiev z toho istého príbuzenského zväzku – skupiny ľudí boli malé, uzavreté, nemali kontakt zvonka. Dnes je vraj 10 percent manželstiev v určitom stupni príbuzenstva, za čo môžu najmä tradície na blízkom východe a tamojšia demografia. Naopak, najstriktnejšie odmietajú takéto manželstvá nábožensky založení hinduisti, ktorí by podľa svätých textov mali skúmať, či nie sú so svojím partnerom spriaznení až do šiesteho kolena, čo môže byť v takej indickej dedine dosť komplikované.

Rôzne kultúry v dejinách sa k incestným (pokrvným) manželstvám stavajú rôzne – od najostrejších zákonných zákazov až po absolútnu toleranciu. V západnej civilizácii boli manželstvá medzi bratrancami a sesternicou bežnou súčasťou života až do zhruba Druhej svetovej vojny. Vtedy sa nad týmto nikto nepozastavoval. Až potom priniesli vedci dôkazy, že čím podobnejšie recepty DNA sa kombinujú, tým je väčšia šanca na genetické poruchy u detí. Tak nastal u nás prudký obrat a dnes je u nás incest hlboko nemorálny. Mimochodom, legislatíva vo svete v tomto absolútne nie je zjednotená a dokonca aj v každom štáte USA s tejto otázke stavajú rôzne štáty rôzne.

Slávne mená

Introvertný Albert Einstein viedol papieri viac menej normálny život (relatívne:)). Raz sa rozviedol, oženil sa so sesternicou z druhého kolena Elsou, ktorá neskôr schradla oveľa skôr ako manžel, takže Albert mal na staré kolená po smrti Elsy ešte nikoľko frajeriek.

Charles Darwin, popularizátor teórie evolúcie (nie však jediný zakladateľ) si vzal dokonca sesternicu z prvého kolena – tu už je hrozba genetickej poruchy u detí pomerne vysoká. Charles o tom ale vtedy nemohol vedieť a so ženou Emmou mali desať detí, hoci pán manžel dlhé roky strávil výskumnými plavbami po svete.

Z amerických prezidentov spomeňme napríklad Thomasa Jeffersona a Franklina Delano Roosvelta. Ten prvý si vzal sesternicu z tretieho kolena Martu a bola to láska doslova sfilmovateľná, horlivý mladík musel o ňu bojovať naprieč kontinentami a ostal jej verný aj po jej smrti. Ten druhý si vzal sesternicu Elanor (neter prvého prezidenta menom Roosvelt Theodora). Hoci boli príbuzní, spoznali sa až v dospelom veku, keď ambiciózny Franklin nastupoval na Harvard.

Jesse James sa stal kultovým americkým zločincom, ktorý miloval svoju rodinu a popri tom s natiahnutým revolverom vylupoval banky a vlaky. Jeho manželkou mu bola Zerelda, sesternica priamo z prvého kolena, ktorá mu až do jeho vraždy v 34 rokoch musela pripomínať mamu, lebo po nej milú sesterničku pomenovali.

Slávny spisovateľ sci-fi H.G. Wells bol známy socialista a vie sa o ňom, že nebol veľmi prudérny v oblasti sexu (vždy keď napísal pár strán textu, dostal na neho chuť). Za svoju pani pojal sesternicu z prvého kolena Isabel Mary. Pravda, nebol na neboráčku veľmi dobrý a vymenil ju po troch rokoch.

Zoznam pokračuje

Ďaľším superslávnym mužom, čo sa oženil so s príbuznou s rovnakým priezviskom pred vydajom ako on, bol skladateľ Johan Sebastian Bach. Maria Barbara sa nedožila vysokého veku, napriek tomu stihla porodiť sedem detí, z ktorých tri zomreli v útlom veku (lekárstvo a starostlivosť boli vtedy na takejto biednej úrovni).

Autor hororov a prvej detektívky Edgar Allan Poe, ktorého veľkosť sme dodnes úplne nedocenili, si zobral za ženu svoju trinásťročnú sesternicu Virginiu. Vraj to bola šialená láska – no v 13 rokoch sa nečudujeme. Ani jeden z nich sa nedožil vysokého veku. Virgína umrela v tridsiatke a Edgar ju nasledoval po dvoch rokoch zmučený alkoholom, drogami a depresiami.

Slávnych manželstiev medzi príbuznými bolo skrátka veľa. Spomeňme napríklad ešte legendárneho rockera Jerry Lee Lewisa (povinne pustiť na Youtube jeho Lottu) alebo Igora Stravinského.

Najznámejším mužom dneška je asi Rudy Guliani, ktorý si zobral sesternicu Reginu. Bol starostom New Yorku, guvernérom, ako kariérny politik prelietal medzi demokratmi, nezávislosťou a republikánmi. Ktohovie, či mu v kampani pomohlo to, keď sa zistilo, že Regina mu nie je sesternicou z tretieho kolena, ako pôvodne všetkým tvrdil, ale z bližšieho zväzku…

O autorovi Zobraziť všetky články

admin