Diax 3

Diax 3Strčte si niekam svoju hi-tech zostavu s Blue-ray prehrávačom a reprosústavou na plašenie domovníčky. Toto je naozajstný home video systém 80-tych rokov. Detský projektor Diax 3.

Československé domáce kino si určite každý človek starší ako 30 rokov dobre pamätá. Dali sa cez to pozerať 35 milimetrové filmy a 5 centimetrové diáky… napríklad z návštevy v Leningrade, Volgograde a iných destináciách. Ale hlavným zmyslom boli rozprávky. Preto ten názov Detský projektor.

Janko a Marienka

Filmy s rozprávkami boli pekne drahé. Asi tak od 7 do 12 KČS. Za kvalitu sa platí. Na každom filme bolo asi 20 okienok. Rozprávok bolo v portfóli plno – napríklad Dlhý, široký a bystrozraký, O dvanástich mesiačikoch, Statečný Mikeš, Snehová Kráľovná, O perníkové chaloupce alebo avantardný detský film Vianoce, kde rodina s veľa deťmi oslavovala Vianoce.

Králevec (kráľovič)

Mohutnosť technológie Diax 3 spočívala v 220 V / 40 W ľahko vymeniteľnej žiarovke so závitom Mignon. V podstate nič iné tam nebolo. Len tá žiarovka a plastový kryt v pokročilom minimalistickom socialistickom dizajne. Dalo sa tam hýbať objektívom a fajnšmekri dokázali po uvoľnení jedného šróbiku ostriť priamo s objímkou žiarovky. Čo si budeme hovoriť.

V televízori vtedy toho pre deti veľa nešlo… a tak tu boli pamätné LP platne, knihy s rozprávkami a filmy pre Diax 3. Deti so zatajeným dychom počúvali rodičov ako im čítajú o Maruške ako sa vybavuje s Mesiačikmi (doteraz netuším, o koho vlastne ide a prečo sedia celý deň v lese pri ohni zima nezima), o výmyselnom Jankovi a statočnom králevicovi. Áno, zvuk to nemalo – pamätáte? Bola tam len žiarovka. Takže zvuk robil rodič podľa priloženej brožúry.

Detský projektor Diax 3

V každom inzeráte sa píše, že projektor je v plne funkčnom stave (ako keby sa tam mohlo niečo pokaziť :)). Áno, na internete je plno inzerátov s týmto zázrakom, kde majitelia dúfajú, že to predajú tak za 20 euro a viac – majú ale smolu, tento výrobok bol voľakedy v Československu rozšírenejší ako televízor. A okrem toho, takýto kúsok sa predsa nekupuje, ale dedí.

To boli časy. Také veci sa dnes už nevyrábajú. Mimochodom, ak by vám napadlo z nostalgie si na ňom ešte niečo „pustiť“ (prehrať?) nezabudnite ho po 30 minutách vypnúť (vypína sa vytiahnutím kábla zo siete :)), lebo inak sa prehreje. Chladí sa prirodzene vzduchom.

Rozprávky

 

O autorovi Zobraziť všetky články

admin

1 KomentárPridaj komentár

  • absolutna pecka,tiez sme ho mali doma a ako maly fagan som bol z toho hotovy:).nepamatam si uz ale ani jednu rozpravku a to sme ich mali hafo,ani jeden slide.Ale ten pocit je nezabudnutleny,ked mi to mati nastartovala.A potom ked som si uz sam vymenil film citil som sa ako velky najvacsi borec:D