Berserk: The Golden Age Arc

Na tento film potrebuje divák trénovaný žalúdok. Pretože je temný a brutálny, ale nie v našom zmysle slova.

V Japonsku zrejme neexistuje pojem autocenzúra. Berserk je veľmi pozoruhodná séria troch filmov, ktorá je vlastne predohrou k staršiemu anime seriálu. Filmy vychádzali od roku 2010 do 2013 a nezvyknutý divák by sa mu mal naozaj vyhnúť a nechať sa okradnúť o ten úžasný a dosť neetický zážitok.

Vtip je v tom, že dva a pol filmu vlastne vydrží sledovať každý. Je to viac-menej historická akcia a zo začiatku sa zdá, že tu nebude žiadne fantasy ani super-natural výkony. Historik asi zaprotestuje, že ide o vymyslený guláš, ale dajme tomu, dielko sa inšpiruje európskym stredovekom a bitkami obrnených rytierov. Do onej polovice tretieho dielu zažijeme pár brutálnych scén, ale povieme si, to patrilo k týmto drsným dobám. No a potom prídu…. démoni a totálne psychedelicky spracovaný zrod Black Swordsmana.

Na začiatku sa bojuje akási zabudnutá bitka o dávno zabudnutý hrad. Na oboch stranách bojujú za pár grošov nájomní žoldáci.  A tu vstúpi do deja hlavná postava Guts, vtedy ešte chlapec, ale už vtedy vládal narábať s obrovským mečom, ktorý by takmer nikto neudvihol. Zabije nepriateľského legendárneho veliteľa a zdá sa, že príbeh bude klasická márovačka medzi rytiermi a ich ozbrojencami, kráľovské intrigy a podobne. No hej. Ale už v jednotke nám autori naznačia duševné traumy hlavných postáv a objaví sa prvý démon. Vtedy si ale všetci povedia, že sú veci, ktorým nerozumieme, a pustia to z hlavy.

Film určite upúta aj svojím spracovaním a krásnou výpravou. Na ničom sa nešetrilo, v rámci anime ide o totálnu špičku s masovými scénami plnými vojsk, matrixovskými kamerami… najväčšie potešenie je sledovať vojsko ťažkej jazdy ako s napriahnutými kopijami cvála do bojovej vravy. Anglosaský dabing sa mi nepáči – klasicky sa snažia Japoncov predabovať hlbšimi, umelo chrchľavými drsnými hlasmi, ale originál je originál, aj s tými zvrhlo pískajúcimi princezničkami.

Dej sa spúšta, bitka stíha bitku, vojaci v zbroji prichádzajú o hnáty alebo aj hlavy, z prašivej skupiny nájomných zabijákov sa stane uznávaná malá armáda. Toto všetko je len pozadie pre zrod onej povestnej hlavnej postavy seriálu Berserk (ostatne, prečo sa filmy takto volajú sa tu ani nedozviete – tiež som sa k filmom dostal tak, že som netušil nič o anime ani o mange. Hádam aj preto bolo všetko oveľa prekvapivejšie a istým spôsobom aj lepšie. Už zarezávam aj na seriáli :P).

Hlavné postavy sú tri – spomínaný Guts, časom sa vypracuje na najobávanejšieho srdnatého bojovníka svojej doby, svalovec s jemnou dušou (ako to už v japonských príbehoch býva), potom je tu zženštilý, ale elegantný šermiar Griffith, veliteľ žoldákov, v treťom dieli tak umučený, že Game of Thrones vyzerá popri tom ako Pat a Mat. No a chúďa Casca, ktorá lavíruje medzi týmito mužmi a na ktorej sa autori filmov odbavili hádam najviac. Títo traja sa vyznajú len v zabíjaní a svoje sny plnia tak, že stúpajú po pyramíde mŕtvol… a za to niekto musí zaplatiť.

Poslednú hodinu sa príbeh zmení na bezprecedentne temnú, pochmúrnu a brutálnu fantasy. Títo démoni sú naozaj strašidelní, nie ako nejaké americké rekvizity určené na odstrel. Toto je ozajstný horor, naviac spracovaný zvláštnym spôsobom. Nastanú zlé časy. A čo môže byť horšie ako predchádzajúce časy plné nikdy nekončiacich vojen?

Berserk The Golden Age Arc II The Battle for Doldrey

O autorovi Zobraziť všetky články

admin