Dědictví aneb Kurva se neříká

S čím príde upadajúci český film nabudúce? S novým Švejkom v irackej vojne? Vrchní, prchni 2 z mafiánskeho bordelu? Marečku, podejte mi pero sequel s politikmi vybavujúcimi si diplomy na súkromných vysokých školách? Dědictví aneb Kurva se neříká. Ešte aj názov má ten film prepasírovaný z jednotky.

Čakalo sa, že to bude prúser, nespravodlivo, ešte vôbec než bol film dokončený… a prúser to aj je. S atmosférou niečo medzi  telenovelami domácej produkcie a reklamou na poistenie. Roztomilo dokmásaná myšlienka pôvodného kultového filmu. Prvý film bol o zbohatnutých buranoch, druhý film bol natočený zbohatnutými buranmi.

Ten film… mal svoj čas a miesto. Niektorým ľuďom sa zdal trápny, iní v tom videli svojho suseda. A natočené to bolo štýlom, že ste si naozaj mysleli, že tí herci nie sú herci, ale len pozbieraní dedinskí vidláci, ktorých strčili pred kameru k Bolkovi alias Bohušovi. Dokonalá sonda do života obyčajného ľudu tesne po revolúcii. Pani Chytilová to mala ošéfované. Škoda, že kvôli pár šupom mali jej nástupci tú drzosť točiť kľukou na kamere.

Keby autori natočili úplne iný film, s rovnakým dejom a postavami, len by vynechali ono silené odkazovanie na slávne Dědictví, mohol to byť priemerný film pre priemerného diváka. František Fuka narátal vraj v dvojke dokopy šesť vtipov. Mne sa podarilo postrehnúť len päť – ale je pravda, že asi v polke zaspal (doslova) a zobudil sa, až keď na scénu nakráčal Donutil. (Čo mal byť silný moment, ale aura úbohosti dokonale zabije aj tých pár dobrých nápadov v dvojke).

Film je dokonalý „party pooper“ a uspávadlo v jednom. Vedel som, že to bude hovadina a preto som ho dlho nechcel vidieť… nakoniec ho niekto v mojej prítomnosti pustil a bolo po srande. Po tomto sa dá už len vycikať sa a zaspať na gauči. Hovadina vyváľaná v truse Bohušovho zdochnutého koňa.

Kulisy pre Dědíctví 2 sú zbohatlícke vilky, zámočky, ranče, golfové ihriská, vrtuľník s Gottom, protialkoholická liečebňa a dokonca aj akási reality show. Nič z toho nemôže nahradiť jednu starú záhradu s malou babkou a bazénom plným odstátej vody z hasičskej striekačky. Dalo by sa k tomu ešte veľa napísať…. – ale načo?

Verdikt: Silená & smutná sračka plná hercov z jednotky.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin