Bon Scott

Bon ScottRaz sa jeden napoleonský dôstojník chvastal: „Husár, čo nie do tridsiatky mŕtvy, je buď flákač alebo zbabelec!“ Svoj furiantský sľub dodržal, nech mu je zem ľahká.

Podobné predsavzatie si akiste dáva mnoho rockerov zo starej školy. Veď medzi desiatkami Klubu 27 sa ocitlo toľko hviezd z Rolling Stones, Nirvany, The Doors a tak ďalej a tak ďalej. Som mladá úspešná superhviezda, mám všetko, na čo sa len pozriem, čo budem – strelím si do hlavy alebo utopím sa v bazéne.

Pomaly sa nám blíži februárové výročie Bona Scotta z AC/DC, ktorý zomrel v aute po bujarej pitke v roku 1980. Treba dodať, že on nie je členom Klubu 27, ale skôr Klubu 33 (ktorého členom je Jeziš Kristus a ďaľší, ktorí sa odobrali na onen svet v tridsiatich troch rokoch). Bon nebol na drogách ako iní rockeri, ale denne pil ako dúha. Vraj ho bolo nemožné stretnúť triezveho. Paradoxne, významný patológ, ktorý pitval najväčšie celebrity na svete povedal, že jeho telo bolo pozoruhodne čisté a nie je jasné, prečo sa vlastne udusil.

Bon bol vlna. Ktohovie, čo je naozaj pravda, a čo len marketing. Jeho charizmu a čudácky chrapľavý spev, ktorý zobral na ulici, si vážili bratia Youngovci aj milióny fanúšikov na celom svete. Hovorili o ňom, že je pirát a bitkár, žiadna sukňa mu neutečie, ale zároveň mal v sebe aj rytiera a gavaliera. Nikdy nenechával za sebou dlhy, hoci šlo len o dolár za pivo. „To bol jednoducho Bon,“ vraveli o ňom známi. Motorkár a frontman, dlhovlasý aj ostrihaný, s chlpatou hruďou a tetovaním.

Svoje dielo si zapisoval do starého počmáraného zošita a vraj pred smrťou už chcel poľaviť zo svojho bláznivého života, usadiť sa. Dnes už kytky na jeho hrobe zvadli, ako sa spieva v jednej českej pesničke. V AC/DC ho nahradil spevák Brian Johnson, ktorý prišiel z kapely Geordie a mal už prakticky po kariére. Ale chrapák ako mal Bon sa Youngovcom počítal… austrálske legendárne zoskupenie táto voľba zachránil a dokonca sa stali ešte slávnejšími.

Riešiť, či bol lepší Brian alebo Bon je blbosť. Obaja sú borci, jedného si už len pamätáme, druhý, starý geezer ešte behá so svojou čiapkou po pódiách.

Mimochodom, toto video je malý bonus: pieseň, kde Bon akoby predpovedal, že sa jedného dňa upije na smrť. Trochu desivé proroctvo.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin