Sto rokov histórie urobilo z postavením ženy v spoločnosti veľa. Niektoré veci sa ale nemenia. Pred storočím pózovala fotografom naštvaná feministka Carrie Nationová so sekerou a s bibliou v ruke. Dnes pózuje takmer nahá členka hnutia Femen miesto sekery s baseballkou v ruke.
Pravda, odhaľovanie tela by chudák stará Carrie určite svojim mladým nasledovníčkam neschválila. Ona sama chodila, tak ako sa na slušnú ženu patrilo, puritánsky odetá od topánok až po krk a vlasy skrývala v čepci. Najskôr by jej na dnešných devách kľali oči aj iné veci.
Kým Carrie bola legendárna božia bojovníčka, s ktorou Boh priamo komunikoval (a ona sa na neho obracala, keď chcela v úradnom postupe preskočiť starostu či prezidenta), femenky si neváhajú na telo napísať veci ako „fuck God“ alebo “ religion is slavery“. V tomto dnešná mládež trochu zaostáva – nie je vždy úplne jasné, proti čomu Femenky protestujú. Pôvodná idea protestu proti obchodovaniu s prostitútkami sa rozprskla na všetko možné, protestujú proti politikom, vídať ich na futbale, vo volebných miestnostiach, pochodoch homosexuálov alebo proste len tak s hitlerovskými fúzikami niekde pred bankou. No najmä – pred objektívmi fotoaparátov.
Nahlas, protestovať treba nahlas
A tu sa dostávame k veciam, ktoré sa ani po storočí nezmenili a ktoré majú femenky aj Carrie Nationová spoločná. Akokoľvek silná myšlienka ostáva nepovšimnutá – ak sa náležite nepropaguje. Carrie bola svojho času vyhlásenou marketingovou odborníčkou. Krčmu s opilcami nerozrúbala len tak. Vždy zavolala zástupy fotografov a novinárov. Presne ako Femen, ktoré sa bez pozornosti tiež nezaobídu. Carrie sa tak ako Femen živila predajom reklamných predmetov (napríklad malých sekerôčok). Femenky vravia, že svoje sídlo a medzinárodné záťahy dokážu zaplatiť z toho, čo utŕžia na tričkách a podobne.
Femen a Carrie spája napríklad aj to, že vždy rúbu proti najvyšším inštanciám. Carrie riskovala dlhý kriminál, keď ju nadchol atentát na prezidenta (ktohovie prečo si myslela, že je tiež veľký opilec) a femenky sa preslávili pokusom o krádež predvolebnej urny v Rusku. Zo dve, tri tam aj vyfasovali mastný trest – niekoľko dní vo väzení. Okolo všetkého dokážu tieto dievčence narobiť veľký rozruch – a potom dôjde na veselé vrieskanie, kopanie nohami pri odnášaní policajtami a frenetické cvakanie privolaných fotografov.
Carrie si napríklad v boji proti bezbožným opilcom našla sponzora – majiteľa krčmy. Obchod to bol výnosný a určite svojou troškou prispela k volebnému právu žien, ktoré sa zaviedlo pár rokov pojej smrti. Carrie bola silná žena a vždy dokázala usadiť svojho neporiadneho muža. Dokonca aj keď kázal v kostole. Pani manželka to k nemu z prvej lavice nemala ďaleko.
Boj za práva žien ostáva stále dominantným motívom existencie hnutia Femen. Škoda len, že k mladým štíhlym Ukrajinkám sa pridávajú aj postaršie Francúzky, obtlstlé Talianky a iné dámy, ktoré v zápale demokratizačného procesu nepochopili pôvodnu myšlienku akcie :).