Don Corleone

Don CorleoneKrstný otec

Marlon Brando je don Vito Corleone, sípe a chrčí. Hlava všemocnej mafiánskej rodiny žije zo zločinu a uznáva len svoje zákony. Francis Ford Coppola rozbieha úžasnú kariéru v Hollywoode. Mladučký režisér poverený veľkým projektom nerobí chyby. Kniha Maria Puza je na jeden film pridlá – i preto Krstný otec tri hodiny. „Kde sú všetci muži? Vendetta ich zabila.“ Kto nakoniec zdedí Donove panstvo? Mal by to byť niekto z jeho krvi… Najstarší Sonny je neskrotný divoch, prostredný Freddie je zase až príliš poslušný. Ani o jednom sa nesúdi, že by raz mal prevziať vedenie rodiny. A najmladší Michael po mafiánskom spôsobe života zase vôbec netúži…

Schindlerov zoznam

Čo by bol filmový priemysel bez Spielberga? A čo by bol Spielberg bez Schindleroveho zoznamu? Peniaze na tento film si vraj musel vydupať. Musel vraj splatiť dlh svojim židovským predkom. Filmové štúdiá dlho váhali, či ísť do tohto projektu. Pretože tento film je o naozajstnej ľudskej temnote a surovosti, nielen o tej fiktívnej ako v príbehoch o superhrdinoch a superzločincoch, ktorí sa diabolsky smejú. O vraždení v poľskom gete premýšľa každý divák ešte dlho skončení filmu. Ten je, mimochodom, celý čiernobiely – až na jedno malé dievčatko.

Pán prsteňov

Pár pokusov natočiť Pána Prsteňov bolo už aj predtým. Aj keď starší fanúšikovia vedia, že Tolkienove dielo je nesfilmovateľne v rovnakej atmosfére ako knihy. My hodnotíme super-drahú Jacksonovu adaptáciu. Tá sa jednoducho podarila. Tri roky dominovala kinám na celom svete. Nikto nezobrazil Stredozem vernejšie ako Peter Jackson, ktorému medzičasom prischla prezývka Veľký hobit. Oproti predlohe si dovolil pár malých zmien. Priznajme si to – keď si hobiti na konci tretieho filmu pripili v krčme a Bilbo s Frodom odišli za more, bolo nám to strašne ľúto, že? Každý príbeh raz končí.

Sedem

Sedem smrteľných hriechov inšpirovalo k zločinom jedného nesmierne vyšinutého a desivého vraha. Tento film má zlovestnú a surovú atmosféru ako máločo. Vrah John Doe plánuje vraždy celý život s neuveriteľnou precíznosťou a zlobou. Do svojich plánov zahrnie aj rodinu mladého detektíva, ktorého hrá Brad Pitt. Režisér David Fincher mal predtým skúsenosti len hudobného priemyslu, kde robil klipy hviezdam typu Rolling Stones alebo Madonna. Rozpočet filmu bol pomerne malý na zvyklosti Holywoodu – náklady sa niekoľkonásobne vrátili.

Zelená míľa

Zvláštny a mystický príbeh z prostredia cely smrti napísal Stephen King a natočil ho rovnaký režisér, ktorý sa preslávil aj Vykúpením z veznice Shawshank. Tom Hanks tu rozbehol druhú časť svojej kariéry – tú s vážnymi rolami. Zatienil ho obrovský černoch Michael Clarke Duncan alias John Coffey (herec Duncan už zomrel). Je to negramotný a zaostalý človek s podivuhodnými schopnosťami. Možno je aj hlúpučký dobrák – a odsúdený za dvojnásobnú vraždu. Málokoho nerozplakal koniec. Silný zážitok.

Indiana Jones

Po ťažkých príbehoch si musíme oddýchnuť. Pri čom inom než pri Indiana Jonesovi, legendárnom archeológovi? Veda v jeho podaní nevyzerá vôbec ako dlhoročné hranie sa s lopatkou a metličkou na dne jamy. Indy (Harrison Ford) je frajer. Je odborník na rôzne obdobia ľudských dejín. Vie ako sa vyhýbať pasciam v starovekých chrámoch. Má sexy klobúk, bič a dokonca skríži plány aj nacistom. Je vtipný, akčný, no nemilujte ho.

Klub bitkárov

Chlapi v sebe nosia nevymlátenú agresivitu. Niektorí menej, niektorí viac. A tiež možu mať v sebe charizmatického psychopata. Robia veci, za ktoré sa v civilizovanej krajine sedí v psychiatrickej liečebni – napríklad také močenie do polievky. Celý film je dosť zvláštny a surový. Hlavný hrdina nemá ani meno, hoci občas ho volajú Jack. A jeho najlepší kamoš v podaní Brada Pitta je… no, možno ani neexistuje. Klub bitkárov má osem pravidiel, ale len jedno je dôležité. Nikomu o klube nepovedať. Tak, do boja.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin