Černá Hora Boruvka a Bakalář Medový Speciál

Černá Hora Boruvka a Bakalář Medový SpeciálTeraz si na štartovaciu čiaru postavíme lacnejších pretekárov z regálov hypermarketu –  cerevisia plebeius, teda to z toho, čo plebs pije najčastejšie. Ich cena sa asi v blízkej dobe neutrhne priveľmi za hranicu 1 euro za politrovú fľašku. Černá Hora Borůvka a Bakalář Medový Speciál.

Opäť nesúrodá dvojica (proti medovému Baklářovi by sa logicky mal postaviť černohorský Kvasar apod.), ale o to nám tu ide – ako v tých polonahých dueloch na Novom Čase, toto je tvrdý bulvár a žiadna degustačná stanica. A hneď na začiatku napíšeme, že vyhral Bakalář, na päťbodovej stupnici asi tak 4 : 3. Prepáč, Borůvka, si sympatická, ale nepeníš.

Čisto subjektívne z nášho košíka by sme mohli usúdiť, že Medový Bakalář ide v Tescu viac na odbyt ako Borůvka – tá druhá mala už iba dva mesiace do konca dátumu spotreby, kým prvý mohol na regáli tróniť ešte vyše roka. Borůvku točia do fľašiek, ktoré majú trochu retro tvar a niektorých mladších spotrebiteľov to môže asi aj odradiť. Nepochybujeme, že čapovaná je určite lepšia, fľašková nie je až taká výhra.

Naozaj trochu vonia po borůvkach, má i červenkastú farbu, ale v chuti onu borůvkovú bázu ani veľmi necítiť. Alebo len veľmi veľmi jemne. Možno je to tak schválne, aby starí pivári nenadávali, že je to sladké jak hovno z nutrie, ale je to ozajstné horké pivo, žiadny sirup. Zaujímavé je, že Slováci si často pletú význam slova borůvka – to nie je borievka, ale čučoriedka. Veľmi riedka pena a priemerné pivo z hypáču. Na Černú Horu musíme byť prísni.

Medový Speciál od Bakalářa je hutnejší, viac sladový (14 stupňový) a aj „říznejší“ (ale v globále nie veľmi). Ten med je cítiť tiež len veľmi zľahka – a opäť je to asi dobre, dokonca aj keď nemáte alergiu na med. Dobre sa o tom diskutuje nad pohárom piva :).

Celkom by ma zaujímalo, či do toho pivovary dávajú ozajstný med alebo len zafarbené juhoamerické šťavy, ktoré sa dnes často označujú názvom niečo + med. Lebo ozajstný med začína byť pomaly raritou a jeho cena stúpa. Tento bakalářik má aj peknú medovú farbu a ako jeho súper, ani z jeho peny by sa nedali stavať päťminútové vežičky. Celkovo nám chutil viac a keďže medových pív nie je až tak veľa, možno si nájde cestu k srdcu nejakého toho pivára. Ozajstný rytier si ale do piva naleje medovinu a rum.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin